8 niezbędnych ustawień, aby zabezpieczyć swoje konto Google

Google Account Secure Settings

Usługi Google są często najlepszą bezpłatną ofertą w swoim segmencie rynku. Prawdopodobnie sam masz co najmniej jedno konto Google i prawdopodobnie używasz go codziennie do różnych zadań, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Przy tak dużej liczbie poufnych danych zaangażowanych w proces ważne jest, aby zabezpieczyć swoje konto Google przed nieautoryzowanym użyciem. Poniższe zmiany to dobry początek.

Google udostępnia wbudowane narzędzie do sprawdzania zabezpieczeń, które oferuje zalecenia i ustawienia zapewniające bezpieczeństwo konta. Zawiera listę potencjalnych problemów z bezpieczeństwem na Twoim koncie i sugeruje rozwiązania, które je naprawią. Na przykład może poprosić o włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego, usunięcie nieaktywnych urządzeń lub zmianę hasła.

Narzędzie do sprawdzania zabezpieczeń jest przydatne dla osób, które nie chcą ręcznie sprawdzać każdego ustawienia zabezpieczeń. Aby użyć tego narzędzia, wykonaj następujące kroki:

 1. Otworzyć Strona konta Google i zaloguj się na swoje konto Google.
 2. Kliknij kartę „Bezpieczeństwo” na lewym pasku bocznym.
Karta bezpieczeństwa konta Google
 1. Na górze znajdziesz panel „Masz zalecenia dotyczące bezpieczeństwa”. Kliknij „Chroń swoje konto”, aby zobaczyć dostępne rekomendacje dla Twojego konta Google. Możesz również przejść do tej strony bezpieczeństwa bezpośrednio z tego linku: myaccount.google.com/security-checkup.
Konto Google Chroń swoje konto
 1. Przejrzyj wszystkie zalecenia i podejmuj działania w razie potrzeby zgodnie z wytycznymi Google.
Sprawdzanie bezpieczeństwa konta Google

Zamiast uruchamiać narzędzie do sprawdzania zabezpieczeń, możesz ręcznie przejść przez różne ustawienia zabezpieczeń oferowane przez Google i wprowadzić zmiany, które zalecamy poniżej.

2. Ustaw silne hasło

Czy Twoje hasło Google jest oparte na czymś, co można łatwo ustalić, takim jak imię i nazwisko, data urodzenia, imię i nazwisko partnera, adres itp.? Następnie przestań czytać ten post i jak najszybciej zmień hasło, jak pokazano poniżej.

 1. Otworzyć Strona internetowa bezpieczeństwa konta Google w przeglądarce.
 2. Przewiń w dół i kliknij „Hasło” w panelu „Logowanie się do Google”.
Zmiana hasła do konta Google
 1. Zostaniesz poproszony o podanie aktualnego hasła. Wpisz hasło i dodaj nowe hasło na następnej stronie.

Upewnij się, że używasz długiego i złożonego hasła zawierającego co najmniej jedną cyfrę, jedną wielką literę i jeden znak specjalny oprócz normalnych znaków. Nie używaj też zwykłych słów ani niczego związanego z Twoim życiem osobistym i zmieniaj hasło co sześć miesięcy. To dobra praktyka dla wszystkich Twoich haseł.

3. Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA)

Zasadniczo wpisujesz swój identyfikator e-mail i hasło, aby zalogować się na swoje konto Google. Zalecamy wstawienie tutaj dodatkowego kroku – włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, aby dodać kolejną warstwę bezpieczeństwa do swojego konta.

Po włączeniu funkcji 2FA logowanie się na konto Google na nowych urządzeniach będzie wymagało podania adresu e-mail, hasła i dodatkowego kodu, aby zweryfikować, że to Ty. W ten sposób nikt nie może zalogować się na Twoje konto Google, nawet jeśli ma Twój adres e-mail i hasło. Kod 2FA zostanie wysłany:

 • jako wiadomość głosową lub tekstową,
 • jako monit na aktualnie zalogowanych urządzeniach,
 • do aplikacji uwierzytelniającej lub
 • do fizycznego klucza bezpieczeństwa, jeśli go kupiłeś.

Możesz nawet pobrać i wydrukować kody zapasowe offline na wypadek, gdybyś nie miał dostępu do telefonu, gdy chcesz się zalogować.

Czytać  Co to są otwarte katalogi i na co należy zwrócić uwagę?

Jak włączyć 2FA?

Aby włączyć weryfikację dwuetapową (rodzaj 2FA) na swoim koncie Google, wykonaj następujące czynności:

 1. Otworzyć Strona internetowa bezpieczeństwa konta Google.
 2. Przewiń w dół i kliknij „Weryfikacja dwuetapowa” w sekcji „Logowanie się w Google”.
Konto Google 2-etapowa weryfikacja 1
 1. Kliknij „Rozpocznij” na ekranie, który się pojawi, aby rozpocząć konfigurację 2FA.
Konto Google weryfikacja dwuetapowa Rozpocznij
 1. Wpisz hasło do swojego konta Google, aby potwierdzić, że to Ty.
 2. Google zaleca używanie telefonu jako drugiego etapu weryfikacji Twojej tożsamości. W ten sposób otrzymasz monit na swój telefon komórkowy, gdy zalogujesz się z nowego urządzenia. Wystarczy dotknąć monitu o powiadomienie i zezwolić urządzeniu. Tutaj zobaczysz wszystkie urządzenia skonfigurowane do otrzymywania monitu.
Urządzenia do weryfikacji dwuetapowej konta Google
 1. Teraz przewiń trochę w dół i kliknij „Pokaż więcej opcji”. Wybierz „Wiadomość tekstowa lub połączenie głosowe” i kliknij Kontynuuj. Wpisz swój numer telefonu, wybierz tryb komunikacji – zadzwoń lub SMS – i kliknij „Dalej”, aby przejść dalej.
Konto Google Weryfikacja dwuetapowa Więcej opcji
 1. Na następnym ekranie wprowadź kod otrzymany na telefonie.
 2. Jeśli kod jest poprawny, zobaczysz przycisk „Włącz”. Kliknij go, aby rozpocząć korzystanie z funkcji 2FA dla wszystkich przyszłych logowań.
Włącz dwuetapową weryfikację konta Google

Użyj aplikacji takiej jak Google Authenticator lub menedżera haseł, aby wygenerować kody 2FA na swoim urządzeniu zamiast używać SMS-ów, ponieważ teksty można łatwo przechwycić.

Dodaj metody tworzenia kopii zapasowych

Po włączeniu weryfikacji dwuetapowej możesz wyświetlić i włączyć inne metody generowania kodu.

 1. Otworzyć Strona internetowa bezpieczeństwa konta Google.
 2. Kliknij „Weryfikacja dwuetapowa” i wprowadź hasło do konta Google.
Widok dwuetapowej weryfikacji konta Google
 1. Przewiń w dół i kliknij jedną z dostępnych metod, aby skonfigurować ją jako rezerwę do generowania kodów 2FA.
Konto Google – metody dwuetapowego kodu weryfikacyjnego

4. Dodaj lub zaktualizuj pomocniczy adres e-mail i numer telefonu

Niezbędne jest połączenie jednego z pozostałych e-maili z Google jako konta odzyskiwania. Umożliwi to odzyskanie dostępu do konta Google, jeśli nie możesz się zalogować, ponieważ zapomniałeś hasła lub coś innego poszło nie tak. Idealnie jest mieć zarówno numer telefonu, jak i adres e-mail jako opcje odzyskiwania. Jeśli jedna nie zadziała, nadal będziesz mieć dostęp do drugiej opcji.

Aby dodać pomocniczy adres e-mail i numer telefonu:

 1. Otworzyć Strona internetowa bezpieczeństwa konta Google.
 2. Przewiń w dół do sekcji „Sposoby, w jakie możemy zweryfikować, że to Ty”. Tutaj zobaczysz swój aktualny pomocniczy numer telefonu i adres e-mail. Jeśli masz do nich dostęp, jesteś w dobrych rękach; możesz przejść do następnej metody bezpieczeństwa.
Telefon z identyfikatorem odzyskiwania konta Google
 1. Jeśli jednak zobaczysz stary (lub brakujący) numer telefonu lub adres e-mail, kliknij kolejno Telefon pomocniczy i Adres pomocniczy, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zaktualizować swoje dane.

Twoje konto Google może być używane do logowania się do aplikacji innych firm, takich jak rozszerzenia, dodatki, aplikacje i podobne usługi. Możliwe, że udzieliłeś takim narzędziom dostępu do danych powiązanych z Twoim kontem Google, takich jak dokumenty Google, kontakty itp. Chociaż jest to bezpieczne, zawsze dobrze jest od czasu do czasu przejrzeć listę tych aplikacji i odwołać uprawnienia z aplikacji, których już nie potrzebujesz lub których nie rozpoznajesz.

 1. Na Strona internetowa zabezpieczeń Googlekliknij „Zarządzaj dostępem innych firm” w sekcji „Aplikacje innych firm z dostępem do konta” lub bezpośrednio otwórz Strona uprawnień konta Google.
Konto Google Zarządzaj aplikacjami innych firm
 1. Zobaczysz aplikacje połączone z Twoim kontem Google. Kliknij aplikację, której nie używasz i naciśnij przycisk „Usuń dostęp”, aby odłączyć aplikację od swojego konta. Powtórz ten proces dla wszystkich aplikacji, których nie używasz lub nie rozpoznajesz.
Czytać  Jak włączyć weryfikację dwuetapową w aplikacji Telegram

Notatka: Odwołanie dostępu aplikacji nie spowoduje usunięcia Twojego konta z aplikacji innej firmy. Odbiera tylko dostęp aplikacji do Twojego konta Google.

Konto Google Zarządzaj aplikacjami Unieważnij

6. Odłącz podejrzane i nieaktywne urządzenia

Podobnie jak w przypadku aplikacji, powinieneś również przejrzeć listę urządzeń, na których jesteś zalogowany na swoje konto Google. Następnie usuń stare lub nieaktywne urządzenia oraz te, których nie rozpoznajesz jako swoje.

 1. Na Strona internetowa zabezpieczeń Google, kliknij „Zarządzaj urządzeniami” w sekcji „Twoje urządzenia”. Zobaczysz wtedy listę urządzeń mających dostęp do Twojego konta Google.
Konto Google Zarządzaj urządzeniami
 1. Aby usunąć dowolne urządzenie, kliknij ikonę z trzema kropkami i wybierz „Wyloguj się” z menu podręcznego.
Konto Google Zarządzaj urządzeniami Unieważnij

7. Włącz ulepszone bezpieczne przeglądanie

Google oferuje inne wbudowane narzędzie, które chroni Cię przed niebezpiecznymi witrynami, pobieraniem i rozszerzeniami. Oto jak to włączyć.

 1. Na Strona internetowa bezpieczeństwa Googleprzewiń w dół i kliknij „Zarządzaj rozszerzonym bezpiecznym przeglądaniem”.
Bezpieczne przeglądanie konta Google
 1. Włącz przełącznik „Ulepszone bezpieczne przeglądanie”.
Włącz bezpieczne przeglądanie konta Google

8. Zaszyfruj zsynchronizowane dane Chrome

Jeśli szczególnie martwisz się o czystość danych Chrome synchronizowanych z Twoim kontem, włącz hasło aby dodać do niego warstwę bezpieczeństwa. Gdy to zrobisz, będziesz potrzebować hasła za każdym razem, gdy włączysz synchronizację Chrome na dowolnym nowym urządzeniu.

 1. Otwórz Google Chrome na pulpicie i kliknij ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu.
 2. Przejdź do Ustawień w wyskakującym menu.
Ustawienia Google Chrome M
 1. Na wyświetlonej stronie przejdź do „Ty i Google” na lewym pasku bocznym. Następnie kliknij „Synchronizacja i usługi Google” po prawej stronie.
Synchronizacja konta Google z Chrome
 1. Rozwiń opcje szyfrowania i wybierz „Szyfruj synchronizowane dane własnym hasłem synchronizacji” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby skonfigurować szyfrowanie.

Często Zadawane Pytania

Czy te zmiany wystarczą do zabezpieczenia mojego konta Google?

Na początek tak. Zalecamy również upewnienie się, że Twoje przeglądarki, system operacyjny i aplikacje na urządzeniach mobilnych i komputerach zawsze mają najnowsze wersje. Ponadto usuń nieużywane aplikacje i odinstaluj stare rozszerzenia z Chrome. Rejestracja w Google Program ochrony zaawansowanej jest również opcją.

Jak się dowiedzieć, czy ktoś uzyskał dostęp do mojej skrzynki odbiorczej?

Zaloguj się do Gmaila w przeglądarce internetowej na swoim komputerze. Kliknij link „Szczegóły” poniżej „Ostatnia aktywność na koncie” w prawym dolnym rogu. Otworzy się wyskakujące okienko pokazujące wszystkie urządzenia i adresy IP, które uzyskały dostęp do Twojego konta Gmail. Poszukaj wpisów, których nie rozpoznajesz jako swoje.

Co mam zrobić, jeśli zauważę podejrzaną aktywność na moim koncie?

Kredyt obrazu: Unsplash

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej