8 najlepszych darmowych edytorów graficznych do tworzenia obrazów wektorowych

8 najlepszych darmowych edytorów graficznych do tworzenia obrazów wektorowych

Kiedy myślisz o edytorach graficznych, pierwszą nazwą, która przychodzi na myśl, jest Photoshop (lub GIMP, jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa). Jednak Photoshop i GIMP świetnie nadają się tylko do edycji zdjęć i tworzenia obrazów rastrowych. Obrazy rastrowe, takie jak PNG lub JPG, w wielu przypadkach są w porządku, ale bardzo często będziesz potrzebować bardziej skalowalnego formatu.

Tutaj wkraczają obrazy wektorowe i edytory graficzne, wykonujące bardziej zaawansowane zadania graficzne, o których Photoshop może tylko pomarzyć. Oto najlepsze darmowe edytory graficzne do obrazów wektorowych, które musisz wypróbować.

1. Krita

Platformy: Windows, macOS, Linux

Krita to edytor graficzny typu open source, który w przeszłości specjalizował się w edycji grafiki rastrowej. Jednak aktualizacja w Krita 4.0 spowodowała, że ​​narzędzia wektorowe, którymi dysponowała, zostały przerobione i stała się całkiem przydatną aplikacją do tworzenia grafiki wektorowej.

Darmowe oprogramowanie do edycji wykresów Krita

Możesz tworzyć warstwy wektorowe, rysować wszelkiego rodzaju specjalne kształty oraz używać narzędzia kaligrafii i tekstu do tworzenia bardziej niestandardowych wektorów przypominających pociągnięcia pędzlem i inne drobne kształty.

Duża część ostatnich osiągnięć Krity polegała na przejściu z ODG do bardziej popularnego formatu plików SVG, dzięki czemu jest on znacznie bardziej wszechstronny do importowania i eksportowania grafiki wektorowej.

2. Kwadratowy SVG

Platformy: Aplikacja internetowa, macOS, Linux, Chrom

Boxy SVG może nie jest strasznie złożoną aplikacją z mnóstwem narzędzi i poprawek do zrobienia, ale to jest jej siła. Jest bardzo prosty w użyciu i można go pobrać jako aplikację komputerową lub używać za pośrednictwem przeglądarki.

Darmowe oprogramowanie do edycji wykresów Boxy Svg

Znajdziesz tu wszystkie narzędzia do rysowania potrzebne do tworzenia stylowych obrazów wektorowych za pomocą pisaków, kształtów, krzywych i tekstu. Jeśli chcesz zagłębić się nieco głębiej, istnieje również kilka opcji opartych na typografii, geometrii, maskach i (zasadniczo) opcji eksportu SVG do innych formatów.

Dzięki umiarkowanej i nie przytłaczającej liczbie opcji i elementów interfejsu, BoxySVG jest świetnym, lekkim narzędziem, jeśli chcesz od razu tworzyć wektory przy minimalnym zamieszaniu.

Czytać  7 darmowych platform do tworzenia aplikacji bez kodowania

3. Edycja SVG

Platformy: Sieć

najlepsze-edytory-grafiki-edycja-svg

Nie chcesz przechodzić przez kłopoty z pobieraniem oprogramowania, które może gromadzić się na stosie innego oprogramowania, którego nie chcesz? Edycja SVG to solidny edytor wektorowy oparty na przeglądarce, który wykorzystuje format SVG (Scalable Vector Graphics) o otwartym kodzie źródłowym. Ma większość wymyślnych rzeczy do manipulacji obrazami, których można się spodziewać i działa we wszystkich głównych przeglądarkach.

4. Inkscape

Platformy: Windows, macOS, Linux

Inkscape to darmowy program typu open source z niesamowitym zestawem funkcji. Jest to również najlepszy wieloplatformowy edytor wektorowy. Inkscape jest używany przez wielu profesjonalnych projektantów i jest pełnym edytorem wektorów na komputery stacjonarnym dostępnym dla systemów Linux, Windows i macOS.

Darmowe oprogramowanie do edycji grafiki Inkscape

Możesz go używać do tworzenia obiektów wektorowych, wykonywania na nich wszelkiego rodzaju manipulacji (wypełnianie, śledzenie, renderowanie, przekształcanie, grupowanie, używanie warstw), dodawanie tekstu, tworzenie obrazów wektorowych z map bitowych itp. Możesz użyć Inkscape do edycji niektórych formatów rastrowych, takich jak PNG. Jeśli potrzebujesz edytora wektorów na komputer, myślę, że jest to najlepszy wybór spośród wszystkich darmowych edytorów wektorów.

5. RollApp

Platformy: Sieć

Jeśli lubisz Inkscape, ale nie chcesz instalować go na swoim komputerze, możesz wypróbować RollApp. RollApp to internetowa wersja Inkscape, a wszystko, czego potrzebujesz, to przeglądarka. Posiada wszystkie funkcje Inkscape, a także integrację z Dropbox, Dyskiem Google, One Drive i kilkoma innymi dostawcami przechowywania w chmurze.

edytory-grafiki-wektorowej-02-rollapp

Jeśli jednak pracujesz z dużymi plikami i / lub połączenie internetowe jest zawodne, możesz nie być w stanie pracować tak dobrze, jak na komputerze, ale dotyczy to również prawie każdego innego edytora wektorów online.

6. Wektor

Platformy: Sieć, Windows, Linux

Vectr nie ma wszystkich zalet Inkscape lub RollApp, ale jest dobrym edytorem, którego można użyć do prawie każdego zadania wektorowego. Fakt, że nie ma tylu funkcji, co Inkscape, nie jest taki zły; w rzeczywistości samo posiadanie podstaw ułatwia początkującym. Mimo to możesz używać Vectr do tworzenia obrazów i stosowania podstawowych operacji, takich jak dodawanie warstw, obramowań, cieni lub tekstu.

Najlepsze aplikacje piaskownicy Vectr

Vectr to bardzo szybki edytor online (oczywiście, jeśli masz dobre połączenie internetowe), ale jeśli wolisz używać go w trybie offline, możesz go pobrać na systemy Linux, Windows, Mac i Chromebook.

Czytać  WhatsApp vs Signal vs Telegram: Który z nich należy użyć?

7. Losowanie LibreOffice

Platformy: Windows, macOS, Linux

Darmowe oprogramowanie do edycji grafiki Libreoffice

LibreOffice Draw to dobry edytor wektorów na komputery stacjonarne dla systemów Linux, Windows i macOS. Warto spróbować, zwłaszcza jeśli korzystasz już z pakietu LibreOffice. Możesz go używać do tworzenia obrazów wektorowych od podstaw lub modyfikowania już istniejących. Jednym z fajnych zastosowań LibreOffice Draw jest tworzenie rysunków technicznych, schematów blokowych i diagramów, ponieważ ma do tego odpowiednie narzędzia. Do bardziej złożonej edycji graficznej osobiście wolę Inkscape.

8. Gruba farba

Platformy: Sieć

edytory-grafiki-wektorowej-05-fatpaint

Fatpaint to nie tylko edytor wektorowy, możesz go również używać do edycji zdjęć rastrowych. Jest to narzędzie internetowe, więc do korzystania z niego potrzebujesz tylko przeglądarki. Świetnie nadaje się do tworzenia logo i innych małych grafik wektorowych i nie ma tylu funkcji, co jego komputerowe odpowiedniki, ale do szybkich edycji jest więcej niż w porządku. Możesz go używać do tworzenia nowych plików i obiektów wektorowych, ich edycji, manipulowania ścieżkami, dodawania tekstu itp. Jedną ze specjalnych cech Fatpaint jest możliwość manipulowania tekstem 3D.

Jeśli szukasz innego zaawansowanego oprogramowania graficznego i projektowego, zapoznaj się z naszą listą najlepszych alternatyw InDesign. Jeśli masz już Photoshopa, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak ustawić przezroczyste tło obrazu?

Czy ten artykuł jest przydatny?