8 najczęstszych błędów HTTP i sposoby ich naprawy

8 najczęstszych błędów HTTP i sposoby ich naprawy

Jeśli byłeś zwykłym użytkownikiem Internetu, znajdziesz strony z błędami. Większość z tych błędów zawiera kod błędu, który jest trudny do zrozumienia dla przeciętnego użytkownika sieci. W tym miejscu pojawia się ten przewodnik, ponieważ pomagamy przeanalizować typowe błędy HTTP i dowiedzieć się, co możesz zrobić, gdy je znajdziesz. Zanurzmy się!

Co to są kody błędów HTTP?

Zanim zagłębimy się w konkretne przypadki, warto mieć trochę informacji o tym, czym są te kody i dlaczego je otrzymujesz. W sposób nietechniczny kody HTTP to komunikat, który jest wysyłany na serwer strony iz powrotem do przeglądarki, aby wskazać, czy żądanie zostało lub może zostać zrealizowane.

Najczęstsze błędy HTTP 404 na stronie Lego

Generalnie istnieje pięć poziomów:

  • 1xx – Informacyjny (co się dzieje, gdy żądanie jest wysyłane z przeglądarki lub serwera)
  • 2xx: Sukces (wszystko działa zgodnie z planem)
  • 3xx: przekierowanie (żądana strona została przeniesiona pod nowy adres URL)
  • 4xx – To jest błąd klienta wskazujący, że coś jest nie tak ze sposobem, w jaki Twoja przeglądarka, czy to Chrome, Firefox, Safari itp., poprosiła serwer witryny o wyświetlenie strony.
  • 5xx – Ten błąd serwera wskazuje, że coś jest nie tak po stronie serwera i jak próbowałeś wysłać witrynę do przeglądarki

Dzięki temu szybkiemu i łatwemu przeczytaniu, czym jest kod błędu HTTP, rzućmy okiem na niektóre z bardziej powszechnych, których doświadczysz. Należy pamiętać, że te kody nie są przeznaczone dla osób posiadających wiedzę techniczną, administratorów stron internetowych itp. Sposób poprawienia tych kodów jest bardzo zgodny z tym, jak wyglądałoby typowe przeglądanie.

Jakie są typowe rozwiązania?

Zanim zagłębisz się w bardziej szczegółowe kody błędów, ważne jest, aby poznać niektóre z typowych kroków, które możesz podjąć, aby poprawić wszelkie napotkane błędy w witrynie. Chociaż nie dotyczy to wszystkich kodów błędów, w większości przypadków pierwszą czynnością powinno być odświeżenie strony. Jest całkiem możliwe, że coś się wydarzyło podczas próby załadowania strony i aktualizacja zostanie rozwiązana. Innym powszechnym rozwiązaniem jest podwójne sprawdzenie adresu strony internetowej. Być może błędnie napisałeś adres URL witryny, pomijając lub dodając dodatkową cyfrę, literę lub symbol.

Najczęstsze błędy stron internetowych związanych z czyszczeniem pamięci podręcznej HTTP

Jeśli próbowałeś odświeżyć stronę i dwukrotnie sprawdziłeś, czy wszystko jest napisane poprawnie, kolejnym najlepszym krokiem jest wyczyszczenie pamięci podręcznej. Jest to niezwykle łatwe i nie wpłynie na twoje wrażenia z przeglądania. Każda przeglądarka może wyczyścić swoją pamięć podręczną i zajmuje to tylko kilka sekund.

Niektóre inne popularne rozwiązania również dotyczą odłączania się od sieci VPN. Chociaż nie jest to bardzo powszechne, VPN może mieć wpływ na witrynę, więc spróbuj przejść do trybu offline i sprawdź, czy witryna się ładuje. Co się stanie, jeśli spróbujesz załadować witrynę w trybie incognito lub użyj innej przeglądarki?

1. Błąd HTTP 401: Brak autoryzacji (wymagana autoryzacja)

Jeśli zobaczysz ten kod błędu HTTP, prawdopodobnie oznacza to, że strona, którą próbujesz odwiedzić, wymaga identyfikatora użytkownika i hasła. Jeśli jest to strona, na którą już się zalogowałeś i nadal widzisz błąd, oznacza to, że wprowadzone dane logowania użytkownika są nieprawidłowe.

Najczęstsze błędy HTTP 401 w witrynie 1

Rozwiązanie może po prostu wymagać powrotu do strony głównej witryny, zlokalizowania ekranu logowania i ponownego wprowadzenia prawidłowych poświadczeń. Osobno, jak to ma miejsce w przypadku typowego rozwiązania, spróbuj ponownie załadować stronę, wyczyścić pamięć podręczną i / lub zamknąć i ponownie otworzyć przeglądarkę, a następnie spróbować ponownie się zalogować. Jeśli masz absolutną pewność, że Twoje dane logowania działają, a problem nie leży po Twojej stronie, skontaktuj się z administratorem witryny w celu uzyskania pomocy.

2. Błąd HTTP 403 — zabroniony

Kiedy lądujesz na stronie z tym błędem, oznacza to w zasadzie, że znajdujesz się na stronie, do której przeglądania nie masz uprawnień. Istnieje wiele powodów, dla których możesz i napotkasz ten komunikat, ale ogólny wniosek brzmi: „ta strona nie jest dla Ciebie”.

Aby uniknąć tego błędu, upewnij się, że uzyskujesz dostęp do prawidłowego adresu URL. To łatwa naprawa i jest to jeszcze bardziej prawdziwe, jeśli próbujesz uzyskać dostęp do katalogu na stronie, który może zawierać pliki, obrazy, pliki do pobrania itp. Upewnij się również, że wprowadziłeś wymagany login, aby mieć pewność, że masz odpowiedni poziom dostępu. Poza tym najlepszymi kolejnymi krokami są inne typowe poprawki, takie jak aktualizacja przeglądarki i czyszczenie pamięci podręcznej.

Czytać  3 sposoby, aby dowiedzieć się, kto usunął Cię z Twojej przyjaźni lub zablokował Cię na Facebooku

3. Błąd HTTP 404: nie znaleziono strony

Prawdopodobnie najbardziej znany z kodów statusu 4xx, ponieważ pojawia się regularnie za każdym razem, gdy przeglądarka żąda odwiedzenia strony, której Twój serwer nie może znaleźć. Prawdopodobnie zobaczysz to, gdy klikniesz uszkodzony link, błędnie wpiszesz adres URL strony internetowej lub zostaniesz niepoprawnie przekierowany. Realistycznie rzecz biorąc, jeśli widzisz ten błąd, jest bardzo prawdopodobne, że błąd dotyczy użytkownika, a nie samej witryny.

Rozwiązanie tego problemu jest tak proste, jak sprawdzenie, czy wpisałeś poprawnie adres URL. Możesz też spróbować wyszukać witrynę w Google i sprawdzić, czy strona została ostatnio przeniesiona. Innym możliwym rozwiązaniem jest przejście do wyższego poziomu katalogu w adresie URL, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Na przykład, jeśli zamierzasz www.maketecheasier.com/a/b/c i widzisz błąd 404, spróbuj ponownie za pomocą www.maketecheasier.com/a/ i zobacz, czy błąd sam się rozwiąże.

4. Błąd HTTP 408: limit czasu żądania

Chociaż nie jest to powszechne, błąd 408 oznacza, że ​​ładowanie witryny trwało dłużej, niż serwer chciał czekać. Dlatego do przeglądarki został dostarczony błąd 408. W wielu przypadkach przyczyną jest coś tak prostego, jak wpisanie lub wczytanie nieprawidłowego adresu URL. Ten błąd różni się od a błąd 504 ponieważ jest on specyficzny dla serwera, podczas gdy 408 ma również wpływ na klienta użytkownika.

Najczęstsze błędy witryny HTTP 408

Jeśli widzisz ten błąd i kiedy go widzisz, zacznij od sprawdzenia, czy adres URL jest poprawny. Zwróć uwagę na pisownię nazwy domeny, lokalizację odwrotnego ukośnika itp. Czy adres URL zawiera jakiś określony ciąg znaków? Upewnij się, że te są również poprawnie napisane / wstawione. Spróbuj przeszukać witrynę przez Google, Bing, DuckDuckGo i sprawdź, czy możesz znaleźć witrynę w ten sposób.

5. Błąd HTTP 500: wewnętrzny błąd serwera

Należy pamiętać, że błędy w zakresie 5xx są zazwyczaj związane z problemem ze stroną internetową i / lub jej serwerem. Innymi słowy, problemem nie jest błędna pisownia w adresie URL. Jeśli zobaczysz ten komunikat, prawdopodobnie witryna napotkała jakiś nieoczekiwany błąd podczas próby połączenia z serwerem.

Najczęstsze błędy witryny HTTP 500

Jak wspomniano powyżej, rozwiązanie tego błędu jest bardziej rozwiązywane w związku z rozwiązywaniem błędów przez webmastera za pomocą serwera, kodu witryny, bazy danych itp. Ponieważ dla zwykłego użytkownika sieci trzeba poczekać na rozwiązanie. Może to być również spowodowane dużym ruchem, więc regularnie odświeżaj stronę.

6. Błąd HTTP 502: Zła brama

Gdy zobaczysz błąd 502 Bad Gateway, oznacza to, że problem dotyczy serwera i nie jest związany z twoją konfiguracją. Oznacza to, że bez względu na to, jakiego urządzenia lub systemu operacyjnego używasz, aby odwiedzić witrynę, pojawi się ten sam błąd. Zwykle ten błąd pojawia się, gdy dwa serwery nie komunikują się ze sobą. Jednak w niektórych przypadkach może pojawić się błąd 502, ponieważ wybrana przeglądarka uważa, że ​​wystąpił problem.

Aby rozwiązać problem, zacznij od odświeżenia strony. Jeśli to się nie powiedzie, następną najlepszą opcją jest wypróbowanie innej przeglądarki lub innego urządzenia. Pomoże to określić, gdzie występuje problem i czy coś dzieje się po stronie użytkownika, a nie tylko po stronie serwera. Osobno spróbuj ponownie uruchomić komputer, aby sprawdzić, czy to również zapewnia szybką naprawę. Niektórzy śledczy online wskazali rozszerzenia przeglądarki jako możliwą przyczynę błędu 502. Więc jeśli wszystko inne zawiedzie, spróbuj wyłączyć rozszerzenia przeglądarki jeden po drugim, aby sprawdzić, czy można znaleźć rozwiązanie.

Czytać  5 wskazówek, jak ulepszyć przeglądanie stron internetowych w Amazon Fire

Jeśli jesteś właścicielem witryny i widzisz błąd 502 dla swojej witryny, zapoznaj się z instrukcjami, aby go naprawić.

7. Błąd HTTP 503: usługa niedostępna (usługa chwilowo niedostępna)

Za każdym razem, gdy zobaczysz ten komunikat podczas próby odwiedzenia strony internetowej, możesz przypisać przyczynę temu, że serwer jest w tej chwili niedostępny. W większości przypadków serwer może być zbyt obciążony dużym ruchem lub może to oznaczać, że trwa rutynowa konserwacja.

Ponieważ problem nie dotyczy użytkownika, możesz spróbować go naprawić, aktualizując witrynę. Ponieważ te problemy są (prawdopodobnie) tymczasowe, spróbuj ponownie kilka minut później jest najlepszym sposobem uzyskania dostępu do strony internetowej. Możesz także spróbować ponownie uruchomić modem / router, a także komputer, smartfon, tablet itp. i zobacz, czy ten sam błąd 503 nadal występuje.

8. Błąd HTTP 504: przekroczenie limitu czasu bramy

Jeśli zobaczysz błąd HTTP 504, oznacza to, że witryna, którą próbujesz odwiedzić, wygasła. Innymi słowy, witryna i jej serwer nie komunikują się poprawnie, dlatego pojawia się ten błąd.

Najczęstsze błędy witryny HTTP 504

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, zaktualizuj witrynę, aby sprawdzić, czy problem zostanie szybko rozwiązany. Jeśli nie, możesz spróbować rozwiązać problem, ponownie uruchamiając / uruchamiając router / modem, upewnij się, że ustawienia DNS są poprawnie skonfigurowane itp. Jeśli wszystko inne zawiedzie, prawdopodobnie następnym najlepszym krokiem jest skontaktowanie się z administratorem witryny.

Częste pytania

1. Czy którąkolwiek z tych stron błędów można dostosować?

Tak! Wielu administratorów witryn personalizuje swoje strony z serii 404 i 5xx za pomocą zabawnych lub uroczych obrazów lub wiadomości. Ponieważ blokowanie witryn może wpływać na SEO, korzystanie z tych stron może pomóc upewnić się, że użytkownik wie, że te błędy HTTP są tymczasowe i że powinien je odwiedzić ponownie. Strony te mogą być nieocenionym narzędziem dla administratorów witryn, ponieważ Google karze witrynę za każdym razem, gdy nie można jej odwiedzić.

2. A co z kodami błędów innymi niż HTTP?

Błędy, takie jak „Odmowa połączenia sieciowego” lub „Nie można zlokalizować hosta”, są tak samo powszechne, jak te błędy numeryczne. Pierwszą rzeczą, którą zobaczysz, jeśli witryna ma duży ruch lub jest w trakcie konserwacji. Nie obawiaj się, ponieważ te problemy są szybko rozwiązywane i możesz spróbować wkrótce odwiedzić witrynę. Najnowszy błąd jest prawdopodobnie wynikiem tego samego problemu, ale może również obejmować witrynę, która nie komunikuje się prawidłowo z Twoim serwerem (serwerami). Sprawdź adres URL (w obu przypadkach) i spróbuj ponownie.

3. Czy powinienem się martwić, jeśli zobaczę je podczas przeglądania sieci?

Nie powinieneś. Ten artykuł powinien dać ci wystarczające zrozumienie, że gdy zobaczysz te błędy, znasz kroki, aby je rozwiązać. Może to obejmować oczekiwanie na rozwiązanie, ale nawet wtedy warto wiedzieć, aby pamiętać o ponownym odwiedzeniu witryny.

Czy ten artykuł jest przydatny?