5 rzeczy do zrobienia przed i po ponownym sformatowaniu komputera Mac

5 rzeczy do zrobienia przed i po ponownym sformatowaniu komputera Mac

Czyszczenie dysku twardego komputera Mac to inne zadanie niż kilka lat temu. Jeśli używasz macOS Big Sur, masz narzędzie do odzyskiwania. W związku z tym ponowne formatowanie komputera Mac jest łatwiejsze niż w niedawnej przeszłości.

W tym poście przedstawiamy listę kontrolną czynności do zrobienia przed ponownym sformatowaniem komputera Mac.Wcześniej przedstawimy przegląd narzędzia do odzyskiwania systemu macOS.

Wprowadzenie do narzędzia do odzyskiwania systemu macOS

Apple sprawia, że ​​proces formatowania komputera Mac jest teraz bardzo prosty. W minionych latach doszłoby do starcia między zapasowym dyskiem twardym, automatycznym instalatorem komputera Mac, a nawet fizycznymi dyskami odzyskiwania. Ponadto, aby przeprowadzić ten proces, musisz być w odpowiednim trybie rozruchu.

Teraz jednak mamy MacOS Recovery. Mówiąc najprościej, to Narzędzie dyskowe zawiera kilka innych narzędzi. Ma ładny interfejs i jest bardzo łatwy w użyciu w porównaniu do poprzednich wersji.

Chociaż korzystanie z MacOS Recovery jest dużo do omówienia, wiele z nich wykracza poza zakres tego artykułu. Mimo to zachęcamy do konsultacji Oficjalna dokumentacja Appleponieważ jest dobrze zaprezentowany i pouczający.

5 rzeczy do zrobienia przed i po ponownym sformatowaniu komputera Mac

Ogólnie rzecz biorąc, czysta instalacja komputera Mac obejmuje utworzenie kopii zapasowej bieżącego systemu, usunięcie wystąpień Twojego Apple ID z systemu, wyczyszczenie dysku twardego za pomocą MacOS Recovery i ponowną instalację za pomocą Time Machine.

W związku z tym jest kilka rzeczy, które możesz zrobić przed i po. Wejdźmy w to!

1. Zrób kopię zapasową całego systemu

Pierwszym zadaniem jest wykonanie kopii zapasowej systemu. Najbardziej zintegrowanym podejściem jest użycie Time Machine.

Aplikacja Time Machine.

Należy zauważyć, że niektórzy użytkownicy mają problemy z natywnym rozwiązaniem Apple. W związku z tym do Twojej dyspozycji jest wiele innych rozwiązań. Jednak dla większości użytkowników Time Machine „po prostu działa”.

Być może masz już włączone automatyczne kopie zapasowe, więc powinno to być teraz posortowane. Jednak dobrym pomysłem jest wykonanie ostatniej kopii zapasowej, aby przechwycić wszystkie pliki i foldery.

Aby to zrobić, wybierz opcję „Pokaż Time Machine na pasku menu” w panelu „Preferencje systemowe -> Time Machine”. Następnie kliknij „Utwórz kopię zapasową” w ikonie Time Machine na pasku narzędzi:

Utwórz kopię zapasową komputera Mac za pomocą Time Machine.

Być może będziesz musiał trochę poczekać, ale po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej możesz przejść do większej liczby zadań administracyjnych.

Czytać  11 niezbędnych wskazówek dla użytkowników systemu macOS przechodzących na system Windows

2. Pobierz instalatory dla ostatnio używanych aplikacji

Dużą zaletą w porównaniu z tworzeniem kopii zapasowych za pomocą Time Machine jest zachowanie systemu, w tym wszystkich aplikacji i ustawień. Jednak nadal dobrym pomysłem jest zebranie wszystkich instalatorów najczęściej używanych aplikacji, ponieważ w procesie przywracania wystąpią problemy, których nie można przewidzieć i które nie są spowodowane przez MacOS Recovery.

Naszą radą jest użycie funkcji Czas przed ekranem, aby zobaczyć, których aplikacji używasz najczęściej przez tydzień.

Aplikacja Czas przed ekranem.

Stamtąd zbierz swoich instalatorów i wykonaj ich kopię zapasową. Możesz ich nie potrzebować, ale będziesz zadowolony, że je masz.

3. Zbierz wszystkie licencje i numery seryjne swoich aplikacji

Innym aspektem, który możesz przeoczyć, jest posiadanie pod ręką haseł, licencji i numerów seryjnych. Mogą one nie przenosić się podczas procesu przywracania, ale znowu będziesz zadowolony, że je masz.

Istnieje wiele świetnych aplikacji, które pomogą Ci przechowywać klucze, ale zła wiadomość jest taka, że ​​musisz włożyć w to wysiłek. Jednak Bitwarden, 1Password i inne umożliwiają przechowywanie ważnych informacji.

Strona internetowa Bitwarden.

Po ich umieszczeniu, przechowywanych w menedżerze haseł, możesz kontynuować proces cofania autoryzacji.

4. Odrzuć każdą aplikację korzystającą z Twojego Apple ID

Apple Ci daje wiele porad aby „przywrócić ustawienia fabryczne” maszyny; dotyczy to również ponownego formatowania komputera Mac.

Mówiąc najprościej, chcesz się wylogować i cofnąć autoryzację komputera z aplikacji takich jak Apple Music, iMessage, iCloud itp. W rzeczywistości każda aplikacja, która korzysta z ograniczonej liczby licencji, powinna znaleźć się na Twojej liście.

Chociaż Apple Music może nie potrzebować twojego wkładu, jeśli korzystasz z iTunes, będziesz musiał to zrobić. Dobrym pomysłem jest również wylogowanie się z iCloud i może powodować problemy między urządzeniami, jeśli nie zastąpisz iMessage.

W przypadku aplikacji firm trzecich, sprawdź historię zakupów może pomóc zrzec się niektórych aplikacji, chociaż podobnie jak ich numery seryjne, może być konieczne przeszukanie wiadomości e-mail lub kont, aby uzyskać więcej informacji.

5. Przywróć system macOS, pliki, foldery i ustawienia

Gdy wszystko będzie gotowe, zalecamy wykonanie jeszcze jednej kopii zapasowej (ponownie w celu wykrycia wszelkich zmian). Innymi słowy, cokolwiek robisz, wykonaj kopię zapasową ostatniej czynności przed ponownym sformatowaniem komputera Mac.

Czytać  Najlepsze alternatywy dla Photoshopa dla komputerów Mac

Aby rozpocząć ponowne formatowanie:

1. Uruchom komputer w macOS Recovery:

  • Na Macu z silikonem Apple: Wybierz „Apple Menu -> Zamknij”, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż zobaczysz „Wczytywanie opcji uruchamiania”, wybierz Opcje, kliknij Kontynuuj i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
  • Na komputerze Mac z procesorem Intel: Wybierz „Apple Menu -> Restart”, a następnie natychmiast naciśnij i przytrzymaj Komenda + R.
Wyłączanie komputera Mac.

2. W oknie aplikacji Odzyskiwanie wybierz Narzędzie dyskowe, a następnie kliknij Kontynuuj.

3. W Narzędziu dyskowym wybierz na pasku bocznym wolumin, który chcesz wymazać, a następnie kliknij Wymaż na pasku narzędzi.

4. Wpisz nazwę woluminu w polu Nazwa, kliknij menu podręczne Format i wybierz APFS, a następnie kliknij „Wymaż grupę woluminów”.

5. Po zakończeniu procesu kasowania kliknij Gotowe, a następnie wybierz „Narzędzie dyskowe -> Zakończ Narzędzie dyskowe”.

6. W oknie aplikacji Odzyskiwanie wybierz „Ponownie zainstaluj macOS Big Sur”, kliknij Kontynuuj i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Nasza ostatnia wskazówka dotyczy zamków lub zamków ogólnych. Jest to słabo udokumentowany problem, który może powodować ból. Na przykład musiałem ponownie zainstalować Big Sur na Intel MacBook Pro i przesłać do niego dane za pomocą Time Machine.

Proces wymagał kilku prób i po drodze było kilka awarii. Jeśli to możliwe, najlepiej jest korzystać z przewodowego połączenia internetowego i dać czas na ten proces, zwłaszcza jeśli przenosisz dane ze starego fizycznego dysku twardego, takiego jak Time Capsule.

W przypadku poważnego zamrożenia musisz wyłączyć komputer Mac, przytrzymując przycisk zasilania. Stamtąd uruchom ponownie jak zwykle i kontynuuj proces.

Wznawianie

Podejście Apple do formatowania komputera Mac w nowoczesnych systemach jest tak proste, że możesz chcieć wykonywać formatowanie co tydzień. Oczywiście, jeśli nie planujesz tego, dobrą wiadomością jest to, że używając MacOS Recovery, możesz to zrobić i zakurzyć się w mgnieniu oka.

Jeśli nie masz pewności co do różnych trybów uruchamiania komputera Mac, omówiliśmy to w przeszłości. Czy masz jakieś wskazówki dotyczące ponownego formatowania komputera Mac, których nie omówiliśmy? Daj nam znać w sekcji komentarzy!

.

Czy ten artykuł jest przydatny?