4 sposoby przywracania usuniętych plików w systemie Windows

Recycle Bin Restore Featured

Być może przypadkowo (lub nie) usunąłeś pliki z komputera z systemem Windows w pewnym momencie i zastanawiałeś się, czy możesz je przywrócić z Kosza. Dobrą wiadomością jest to, że możesz to zrobić bez większego zamieszania.

System Windows automatycznie umieszcza pliki z folderów lub urządzeń zewnętrznych w Koszu po ich usunięciu, dzięki czemu można je łatwo odzyskać za pomocą kilku kliknięć. Jeśli jednak plik został trwale usunięty, nie będzie można go przywrócić za pomocą Kosza. Na szczęście istnieją inne zaawansowane metody odzyskiwania plików, jak zobaczymy poniżej.

Notatka: metody zawarte w tym artykule są kompatybilne z Windows 10/11.

1. Z Kosza

Jest to najłatwiejsza metoda przywracania usuniętych plików. Kiedy usuniesz plik, tak naprawdę nie znika. Kosz po prostu oznacza plik jako niepotrzebny i usuwa go z normalnego widoku. Jeśli później zdecydujesz, że chcesz odzyskać plik, możesz go łatwo przywrócić.

 1. Kliknij ikonę na pulpicie oznaczoną „Kosz”.
 2. Znajdź plik, który chcesz przywrócić, a następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy.
 3. Otrzymasz opcję „Przywróć” plik do jego oryginalnego folderu.
Przywracanie kosza
 1. Alternatywnie, kliknij dwukrotnie plik, a otworzy się on w oryginalnej lokalizacji lub możesz przeciągnąć plik do żądanego folderu.
 2. Na przykład, jeśli usunąłeś plik z folderu Obrazy, możesz go otworzyć i przeciągnąć plik z Kosza z powrotem do tego folderu, aby go przywrócić. Jeśli przeciągniesz plik z Kosza do folderu, który zawiera inny plik o tej samej nazwie, zostaniesz zapytany, czy chcesz zastąpić ten plik.
 3. Jeśli przywracasz dużą liczbę plików, powyższa metoda może być nużąca. Zamiast tego możesz wybrać pliki, przytrzymując klawisz kontrolny klawisz, a następnie klikając „Przywróć wszystkie elementy”. W systemie Windows 11 Kosz ma wygodny przycisk „Przywróć wszystkie pliki”, który nie wymaga nawet wcześniejszego wybierania plików.
Kosz Przywróć wybrane elementy

2. Przywróć poprzednie wersje plików

Po usunięciu lub przeniesieniu pliku lub folderu system Windows zachowuje starą wersję pliku i przechowuje go w Koszu. Te poprzednie wersje pojawiają się w oknie Historia plików i można ich używać do odzyskiwania starych plików, a nawet przywracania całego dysku do poprzedniego stanu.

Zrozumienie, jak przywrócić poprzednie wersje plików z Kosza, może pomóc w odzyskaniu plików, jeśli przypadkowo je usunąłeś. Za pomocą tej metody można również naprawić uszkodzony plik lub wyświetlić zawartość pliku sprzed kilku dni.

 1. Aby przywrócić poprzednie wersje plików, otwórz Eksplorator plików i zlokalizuj oryginalny folder usuniętych plików.
 2. Kliknij folder prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz „Przywróć poprzednie wersje”.
Kosz Przywróć poprzednie wersje plików
 1. W systemie Windows 11, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy folderu, musisz wybrać „Pokaż więcej opcji”, aby móc przejść do menu, w którym dostępne jest „Przywróć poprzednie wersje”.
Czytać  Jak znaleźć adres IP drukarki sieciowej

Te dwie metody są najbardziej podstawowymi metodami pobierania plików w systemie Windows. Aby uzyskać bardziej zaawansowane rozwiązywanie problemów, będziemy musieli użyć wiersza polecenia i odzyskiwania plików systemu Windows, jak zostanie zademonstrowane.

3. Z wierszem polecenia

W rzeczywistości możesz zrobić całkiem fajne rzeczy z wiersza polecenia, a odzyskiwanie usuniętych plików jest jednym z nich, nawet jeśli na stałe usunąłeś je z Kosza na komputerze z systemem Windows.

 1. Na komputerze kliknij pasek wyszukiwania na dole.
 2. Wpisz „Wiersz polecenia” i kliknij opcję „Uruchom jako administrator”.
Wiersz polecenia otwartego kosza
 1. Po otwarciu okna wiersza polecenia wpisz następujące polecenie i naciśnij Wchodzić. Nie zapomnij zmienić „litery dysku” na odpowiedni dysk, na którym chcesz odzyskać usunięte pliki.
Kosz Sprawdź dysk 1
 1. Teraz wpisz „Y”, aż wiersze poleceń ponownie się otworzą.
 2. Następnie wprowadź następujące polecenie. Zastąp „literę dysku” odpowiednim dyskiem.
Kosza Wiersz polecenia Odzyskaj pliki
 1. Powyższe polecenia uruchomią dokładne wyszukiwanie w poszukiwaniu plików tylko do odczytu, wielu plików, ukrytych plików i podfolderów.
 2. Po wykonaniu poleceń możesz wrócić na dysk, na którym zostanie automatycznie utworzony nowy folder. W tym folderze możesz znaleźć wszystkie odzyskane pliki. Jednak wszystkie pliki będą w nowym formacie .chk. Będziesz musiał dostosować format pliku i zapisać je w wybranym folderze przed ich otwarciem.
Kosz folder odzyskanych plików
 1. Możesz także użyć wiersza polecenia, aby otworzyć Kosz i przywrócić usunięte pliki.
 2. Wystarczy nacisnąć Wygrać + R klawisze i wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij Wchodzić:
Wiersz polecenia kosza
 1. Otworzy się folder Kosz i możesz wykonać kroki opisane w rozwiązaniu 1, aby przywrócić pliki.

Windows File Recovery to dedykowana aplikacja do odzyskiwania danych. Możesz go użyć do odzyskania plików, których nie można przywrócić z Kosza. Jest to aplikacja wiersza poleceń, która może odzyskiwać pliki z różnych źródeł, w tym z pamięci wewnętrznej, zewnętrznej i kart pamięci. Oto jak z niego korzystać w systemie Windows 10/11.

 1. Będziesz musiał pobierz aplikację ze sklepu Microsoft Store, jeśli nie masz go na swoim komputerze.
 2. Po zainstalowaniu aplikacji możesz używać programu PowerShell lub wiersza polecenia w trybie administratora. Chociaż zarówno PowerShell, jak i Command Prompt mogą wykonywać podobne funkcje, PowerShell jest bardziej zaawansowaną wersją Command Prompt.
 1. Zacznij od wciśnięcia Wygrać + X.
 2. Wybierz „Windows PowerShell (administrator)” lub „Wiersz polecenia (administrator)”. Wpisz następujące polecenie. Pamiętaj, aby zastąpić „X” dyskiem, na którym chcesz odzyskać usunięte pliki.
Polecenie Powershell kosza
 1. W systemie Windows 11 po prostu użyj przycisku wyszukiwania i poszukaj programu Windows PowerShell, aby uruchomić aplikację.
 1. W każdym razie, aby uzyskać bardziej szczegółowe odzyskiwanie plików, wprowadź następujące polecenie.
 1. Zamiast odzyskać wszystkie usunięte pliki, polecenie umożliwia odzyskanie plików z określonego folderu. Pamiętaj, aby zastąpić „dysk źródłowy” i „dysk docelowy” własnymi literami dysków. Dodaj także konkretny folder, z którego chcesz przywrócić pliki.
Czytać  Jak uruchomić system UEFI bezpośrednio z systemu Windows 10

Mamy nadzieję, że będziesz mógł użyć jednej lub więcej metod, aby przywrócić usunięte pliki. Podczas gdy nadal tu jesteś, ważne jest również, aby zawsze tworzyć kopie zapasowe plików, aby uniknąć takich błędów w przyszłości. Ponadto, jeśli jesteś bardziej obeznany z technologią i wolisz automatycznie przywracać usunięte pliki, sprawdź nasze 5 najlepszych programów do odzyskiwania skasowanych plików.

Często Zadawane Pytania

1. Czy mogę przywrócić pliki usunięte z dysku flash z Kosza?

Kosz może przywracać tylko pliki, które zostały usunięte z dysku twardego. Aby odzyskać pliki z innych dysków, będziesz potrzebować specjalnego programu.

2. Jeśli usunę uszkodzony plik, czy będzie on nadal uszkodzony po przywróceniu?

Jeśli plik został uszkodzony podczas usuwania, przywrócenie go nie naprawi. Rzeczywiste dane wciąż tam są, dopóki nie pojawi się coś nowego i je zastąpi, w którym to momencie stare dane znikną na zawsze.

3. Jak długo pliki są przechowywane w Koszu?

Pliki są przechowywane w koszu, dopóki ich nie usuniesz lub dopóki dysk twardy się nie zapełni, a system Windows będzie musiał zwolnić miejsce na komputerze. Możesz także ustawić, jak długo pliki są przechowywane w Koszu.

wciśnij Wygrać+I klawisze, aby otworzyć „Ustawienia-> System-> Pamięć”, a następnie kliknij link „Zmień sposób automatycznego zwalniania miejsca”.

Kosz Zmień sposób zwalniania miejsca

W sekcji „Pliki tymczasowe” zaznacz pole wyboru „Usuń pliki z mojego kosza, jeśli były tam przez ponad” i wybierz przedział czasowy z listy rozwijanej.

Przechowuj pliki w koszu

W systemie Windows 11 znajdziesz tę samą opcję, przechodząc do „Ustawienia-> System-> Pamięć-> Czujnik pamięci”. Włącz tę funkcję, aby móc skonfigurować opcję Kosza.

Kredyt obrazu: Pixabay

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej