4 sposoby na sklonowanie pełnego dysku twardego w systemie Linux

4 sposoby na sklonowanie pełnego dysku twardego w systemie Linux

Wyobraź sobie, że dysk twardy twojego komputera ulega awarii. Twój komputer już go nie wykrywa i nie można odzyskać zapisanych danych. To koszmarny scenariusz dla prawie każdego. W końcu żałujesz, że nie masz kopii zapasowej wszystkiego, co znajduje się na dysku twardym.

Na szczęście jest to możliwe i znacznie łatwiejsze niż myślisz. Dostępnych jest wiele różnych programów dla systemu Linux, które pomogą Ci wykonać kopię zapasową dysku twardego, w tym takiego, który jest już domyślnie zainstalowany we wszystkich dystrybucjach Linuksa.

Co najważniejsze, te narzędzia pozwolą Ci zapisać zawartość dysku twardego w pliku obrazu, zapewniając większą elastyczność podczas przechowywania kopii zapasowej.

Po co tworzyć kopie zapasowe w pliku obrazu?

Wiele nowoczesnych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych zapisze zawartość dysku twardego w chmurze lub sklonuje ją na inny dysk twardy. Chociaż są to przydatne i całkowicie poprawne opcje, nie są zbyt elastyczne.

Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz, aby Twoje dane były zapisywane na wybranym serwerze w chmurze, będziesz musiał przejść przez przeszkody, aby przełączyć się na nowy. Lub jeśli sklonowałeś dysk twardy w sekundę, musisz powtarzać ten proces w kółko za każdym razem, gdy chcesz przenieść kopię zapasową do innego miejsca.

Plik obrazu to, jak sama nazwa wskazuje, pojedynczy plik, który zawiera całą kopię zapasową. Oznacza to, że możesz traktować go tak samo jak każdy inny plik, niezależnie od tego, czy chcesz go przenieść, skopiować, usunąć itp. Umożliwia to łatwe przenoszenie kopii zapasowej na inny nośnik pamięci lub nawet tworzenie wielu kopii, dzięki czemu nawet kopia zapasowa ma kopie zapasowe. .

1. Dyski GNOME

GNOME Disks to program dostępny w dowolnej dystrybucji Linuksa, która ma wiele zastosowań. Służy głównie do formatowania dysków twardych, usuwania ich danych oraz tworzenia lub modyfikowania partycji na dysku. Pozwala jednak również przekonwertować cały dysk na obraz, czyli utworzyć kopię zapasową .img.

Aby przekonwertować dysk twardy na obraz dysku, wybierz dysk, przejdź do menu opcji dysku (często widzianego jako przycisk z trzema kropkami) i wybierz „Utwórz obraz dysku…”

Menu opcji Clone Drive Gnome Disks

Stamtąd po prostu wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać plik obrazu i kliknij „Rozpocznij tworzenie …”

Przywracanie obrazu na dysk jest równie łatwe i obejmuje podobne kroki. Kliknij menu opcji dysku, przejdź do „Przywróć obraz dysku …” i wybierz plik .img, który chcesz przywrócić na dysk twardy.

2. Obraz części

Obraz części to program terminala z łatwym w użyciu tekstowym interfejsem użytkownika, który może szybko sklonować dysk do pliku obrazu. Partimage błyszczy, to szybkość działania.

Czytać  12 najlepszych edytorów obrazów dla systemu Linux

Ponieważ Partimage skopiuje tylko dane z używanych części partycji, przetwarza to znacznie szybciej niż inne oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych, które skopiuje całą partycję, w tym puste miejsce.

Podobnie przywraca kopie zapasowe plików obrazów znacznie szybciej niż wiele alternatyw.

Jedynymi dużymi wadami korzystania z Partimage jest to, że nie obsługuje on systemów plików ext4 lub btrfs, a klonowany system plików będzie musiał zostać odmontowany. Oznacza to, że nie możesz sklonować całego dysku głównego, gdy go używasz.

Partimage jest dość prosty w użyciu, szczególnie dla każdego, kto już czuje się komfortowo z terminalem.

Instalacja Partimage jest tak prosta, jak użycie menedżera pakietów twojej dystrybucji, aby go zainstalować. Na przykład w Ubuntu i innych dystrybucjach opartych na Debianie użyj następującego polecenia:

Po zainstalowaniu można go natychmiast uruchomić z terminala.

Stąd menu jest całkiem proste. Tylko pamiętaj, aby przeczytać wszystkie przedstawione Ci elementy sterujące, używając klawiszy strzałek do poruszania się po menu.

Klonuj obraz części dysku

Po wybraniu partycji, którą chcesz sklonować, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w menu, a następnie naciśnij F5 aby przejść do następnej sekcji.

Kompresja obrazu cząstek w jednostce klonującej

Pozwoli ci to wybrać poziom kompresji, na przykład podzielenie obrazu na wiele plików.

Kiedy trafisz F5 ponownie, aby kontynuować, poprosi o potwierdzenie ustawionych opcji, a następnie rozpocznie proces klonowania.

3. Klon Zilla

W przeciwieństwie do pozostałych narzędzi z tej listy, Clonezilla nie jest tym, który instalujesz na swoim komputerze. Zamiast tego działa z dysku USB i umożliwia uruchomienie go w celu sklonowania dysku twardego.

Dla każdego, kto ma doświadczenie w tworzeniu Linux USB Live, będzie to brzmiało bardzo znajomo, ponieważ proces jest zasadniczo identyczny.

Clone Drive Witryna Clonezilla 1

Iść do oficjalna strona internetowa Clonezilli i pobierz plik ISO. Każdy z nich zadziała, ale najlepszym wyborem będzie stabilna lub stabilna alternatywa.

Stamtąd musisz nagrać go na dysk USB, a następnie ponownie uruchomić komputer, upewniając się, że uruchomiłeś właśnie utworzony Live USB.

Clone Drive Menu Clonezilla

Po uruchomieniu Clonezilla Live USB instrukcje są dość proste. Wybierz tryb „obraz urządzenia”, aby sklonować dysk twardy, a następnie kontynuuj, wybierając miejsce, w którym chcesz zapisać nowy plik obrazu, i postępuj zgodnie z pozostałymi instrukcjami.

Na pytanie, czy chcesz uruchomić tryb początkujący, czy eksperta, wybierz tryb dla początkujących, aby na razie wszystko było proste.

Pozostałe menu powinny być łatwe do zrozumienia, ale jeśli się zgubisz, skorzystaj z tego prostego samouczka od Clonezilli.

4. dd

Ostatnio mamy dd, wbudowane polecenie Linuksa, które będzie teraz dostępne w praktycznie wszystkich dystrybucjach Linuksa.

dd jest to bardzo potężne narzędzie i może mieć bardzo drastyczne konsekwencje, jeśli nie będziesz ostrożny. Bardzo łatwo jest przypadkowo nadpisać dysk twardy. Zawsze dokładnie sprawdź miejsce docelowe wyjścia przed użyciem polecenia.

Czytać  Jak naprawić uszkodzone pakiety w Linuksie

Klonowanie dysku twardego do pliku obrazu za pomocą dd to jest niesamowicie proste. Najpierw musisz znaleźć nazwę dysku, który chcesz sklonować. Jest na to kilka sposobów, ale tutaj używamy tylko lsblk aby wyświetlić listę dysków i wszystkich partycji.

Chociaż istnieje wiele przydatnych opcji z lsblk polecenie, tak naprawdę potrzebujemy tylko wartości domyślnej dla tego scenariusza. Otwórz terminal i wprowadź następujące dane:

Sklonuj dysk Dd Lsblk

Kiedy uciekasz lsblkPowinieneś zobaczyć jeden lub więcej dysków z ich partycjami znajdującymi się pod nimi. Użyj tych informacji, aby określić, który dysk chcesz sklonować. Jako przykładu używamy „sda”.

Następnie użyj następujących dd Komenda:

Klonowanie dysku Dd Klonowanie

Oczywiście możesz zmienić miejsce docelowe pliku obrazu. Po zakończeniu procesu możesz przenieść plik obrazu lub wykonać jego kopie.

Należy jednak pamiętać, że nie należy wykonywać tej operacji na aktualnie używanym systemie plików, ponieważ istnieje możliwość, że w wyniku skopiowania plików zostaną one uszkodzone podczas używania.

Gdy zdecydujesz się przywrócić kopię zapasową na dysk twardy, proces jest tak prosty, jak tworzenie kopii zapasowej.

Ponownie upewnij się, że podałeś nazwę dysku twardego, na który chcesz przywrócić kopię zapasową.

Częste pytania

1. Przypadkowo wyczyściłem dysk twardy! Czy istnieje sposób na odzyskanie danych?

W większości przypadków prawdopodobnie nie odzyskasz swoich danych. Możesz jednak użyć PhotoRec odzyskać pliki, które nie zostały nadpisane.

2. Jak zrobić kopie kopii zapasowej, gdy już ją mam?

Najszybszą i najprostszą metodą jest po prostu skopiowanie go za pomocą wiersza poleceń.

Spowoduje to utworzenie kopii w bieżącym katalogu, ale możesz również określić inny katalog, aby go zapisać, jeśli wolisz.

Możesz również utworzyć kopię za pomocą eksploratora plików, tak jak każdy inny plik. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy, wybrać „Kopiuj”, a następnie wkleić.

3. Czy istnieje sposób na skompresowanie pliku obrazu, aby go zmniejszyć?

Tak, możesz użyć gzip szybko skompresować kopię zapasową ”

Kończący się

Powinieneś teraz mieć dobry pomysł na korzyści z klonowania całego dysku twardego na jeden obraz dysku i kilka sposobów na zrobienie tego w systemie Linux. Ale jeśli zdecydujesz, że wolisz korzystać z usługi kopii zapasowej opartej na chmurze, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem dotyczącym używania CloudBerry do tworzenia kopii zapasowych pulpitu systemu Linux.

Czy ten artykuł jest przydatny?