4 rzeczy do zrobienia natychmiast, jeśli zostałeś oszukany

Have I Been Scammed Featured

Dowiedzenie się, że padłeś ofiarą oszustwa internetowego, może natychmiast doprowadzić do kolejki emocji. Gniew, smutek, frustracja i jeszcze więcej złości są możliwe i uzasadnione. Niezależnie od tego, czy padłeś ofiarą własnej nieostrożności, czy zostałeś oszukany przez coś, co brzmiało zbyt dobrze, by przepuścić, ważne jest, co zrobisz dalej.

Przykłady oszustw internetowych

Poniższa lista nie jest wyczerpującą listą wszystkich rodzajów oszustw internetowych, które istnieją. Służy raczej do ogólnego zrozumienia rodzajów oszustw, których możesz się spodziewać, i tego, czego powinieneś być świadomy, aby nie dać się nabrać.

1. Kradzież karty kredytowej

Ten rodzaj oszustwa zazwyczaj dotyczy witryny, która wygląda dokładnie tak, jak witryna, którą znasz, dzięki czemu możesz czuć się bezpiecznie, wprowadzając informacje o swojej karcie kredytowej. Z wyjątkiem, gdy wprowadzasz swoje dane, dane Twojej karty kredytowej są gromadzone i wykorzystywane do nikczemnych celów.

Zdarzały się też przypadki, że oszuści losowo generują numery kart kredytowych, a następnie żądali wstępnej autoryzacji na losowe kwoty tak małe, jak 1,01 USD, aby sprawdzić, czy numer karty kredytowej jest prawidłowy. Prawdopodobnie stanie się to bez Twojej wiedzy. Oszuści będą następnie używać Twojej karty kredytowej do robienia zakupów online. Jeśli zobaczysz losowe autoryzacje wstępne, których nie rozpoznajesz w aplikacji bankowości mobilnej, natychmiast zadzwoń do banku, aby wymienić kartę kredytową.

2. kradzież tożsamości

Najczęstszym sposobem działania oszustw phishingowych jest wysyłanie ofiarom wiadomości e-mail (lub wiadomości tekstowych), które przypominają oficjalne wiadomości e-mail z banków lub innych zaufanych instytucji z prośbą o aktualizację swoich danych. Niektórzy mogą twierdzić, że Twoje konto zostanie zamrożone, jeśli nie zweryfikujesz swoich danych, co powoduje panikę, jeśli nie jesteś świadomy oszustwa.

Fałszywy e-mail z phishingiem

Klikając w link w wiadomości e-mail, zostaniesz przeniesiony na stronę internetową zaprojektowaną tak, aby naśladować oficjalną stronę internetową, ale zamiast tego zostaniesz poproszony o ponowne wprowadzenie danych logowania i potwierdzenie swoich danych, takich jak imię i nazwisko, adres, data urodzenia ; czasami zawiera nawet odpowiedzi na pytania bezpieczeństwa.

Oszuści wykorzystują te skradzione informacje, aby uzyskać dostęp do Twojego internetowego konta bankowego i przelać pieniądze.

3. Kradzież tożsamości

Kradzież tożsamości działa podobnie jak phishing, z wyjątkiem tego, że oszust wykorzysta skradzione informacje, aby uzyskać pożyczki, kupić samochody, złożyć wniosek o kartę kredytową itp., rujnując w ten sposób Twoją osobistą zdolność kredytową. Uszkodzenia spowodowane tym oszustwem są niezwykle trudne do naprawienia, ponieważ bardzo trudno jest udowodnić, że działania nie były twoje, ale oszusta. To jest coś, co może zająć lata, jeśli w ogóle możesz to naprawić.

4. Internetowe oszustwo randkowe

Może słyszałeś o Oszust Tindlera na Netflixie? Oszustwa związane z randkami online są częstsze, niż można by się spodziewać, a ludzie się na nie nabierają. To oszustwo jest skuteczne, ponieważ rozpala emocjonalne połączenie między oszustem a nieświadomą ofiarą, która desperacko szuka tej iskry. W miarę rozwoju relacji i budowania zaufania przychodzą do Ciebie z pilną potrzebą pomocy w opłaceniu rachunków, naprawie samochodu itp. i wysyłasz im pieniądze.

5. Oszustwo zdalnego dostępu

Ci oszuści, znany również jako oszustwo związane z pomocą techniczną, często dzwonią do Ciebie przez telefon, twierdząc, że Twój system komputerowy jest podatny na ataki. Będą twierdzić, że reprezentują duże firmy technologiczne, takie jak Microsoft, i twierdzą, że Twój komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem i zaoferują jego naprawę. Oszuści poinstruują Cię, aby zainstalować narzędzie do zdalnego dostępu, najprawdopodobniej Teamviewer, aby mogli uzyskać dostęp do Twojego komputera. Mogą również wziąć Twój komputer jako zakładnika i zażądać zapłaty w formie kart podarunkowych.

Czytać  Jak trwale usunąć konto Gmail

Jak się dowiedzieć, czy zostałeś oszukany?

Być może przypadkowo wpadłeś na oszustwo, takie jak phishing, i nie zdasz sobie z tego sprawy, aż pewnego dnia Twoje konta bankowe są całkowicie puste. Aby temu zapobiec, zapoznaj się z niektórymi typowymi oznakami trwającego oszustwa.

1. Losowa rozmowa telefoniczna

Jeśli otrzymasz niechciany telefon z nieznanego lub nierozpoznawalnego numeru telefonu, który twierdzi, że pochodzi z banku lub urzędu, powinieneś być podejrzliwy. Instytucje finansowe lub organy rządowe nigdy nie poproszą Cię o zweryfikowanie Twoich danych przez telefon. Jeśli otrzymasz takie połączenie, rozłącz się.

2. Niechciane e-maile/wiadomości tekstowe

Jeśli otrzymasz e-maile, które wyglądają na wysłane przez banki, instytucje finansowe, a nawet organy rządowe z prośbą o zweryfikowanie swoich danych osobowych, zwłaszcza jeśli e-mail nie zawiera szczegółowych informacji lub nie zawiera Twojego pełnego imienia i nazwiska, usuń ich.

Często tym e-mailom lub wiadomościom tekstowym towarzyszy jakiś rodzaj zagrożenia, aby zmusić Cię do przestrzegania. Pamiętaj tylko, że Twój bank nigdy nie zamrozi Twoich kont bankowych ani nie wyda nakazu aresztowania, jeśli nie zweryfikujesz swoich danych.

Uważaj też na wiadomości tekstowe z linkami. Stuknięcie w link może być bardzo kuszące, ale wiedz, że po drugiej stronie czeka na Ciebie oszustwo phishingowe.

3. Nieznane blokady autoryzacji karty kredytowej

Te losowe wstępne autoryzacje (lub blokady autoryzacyjne) dla stosunkowo niskich kwot (1,20 USD itd.) zwykle nie zwracają uwagi. Aby jednak zachować czujność, od czasu do czasu sprawdzaj swoją aplikację bankową. Gdy zauważysz wstępne autoryzacje, których nie rozpoznajesz, natychmiast zadzwoń do dostawcy karty kredytowej, aby wydał Ci nowe karty. W ten sposób uchronisz oszusta przed używaniem Twojej karty do robienia zakupów. Jeśli nie zdążysz tam dotrzeć na czas, będziesz musiał zapłacić za zakupy dokonane przez oszusta, dopóki nie będziesz miał szansy odebrać go od dostawcy.

Co zrobić, jeśli zostałeś oszukany

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, może być czas na naprawienie sytuacji, jeśli podejmiesz szybkie działania. Oczywiście zależy to od rodzaju oszustwa, ale istnieją pewne uniwersalne środki, które i tak powinieneś zastosować.

1. Zmień dane logowania

Jeśli uważasz, że łapałeś się na oszustwo phishingowe, szybko zaloguj się na konto internetowe swojego banku lub instytucji finansowej i zmień swoje hasła. Uniemożliwi to oszustom uzyskanie dostępu i dokonywanie wypłat, jeśli jeszcze tego nie zrobili.

Zmień hasło do konta e-mail. Oszust może nadal być w stanie zresetować Twoje hasło do bankowości internetowej, jeśli ma dostęp do Twojej poczty e-mail.

Powinieneś też zmień swoje tajne pytania i odpowiedzi dla ważnych kont internetowych na wypadek, gdyby próbowali w ten sposób zresetować hasło.

2. Kontroluj bezpieczeństwo swojego komputera

Jeśli padłeś ofiarą wsparcia technicznego lub oszustwa zdalnego dostępu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to: wylogować się. Oszuści nie będą mogli uzyskać dostępu do Twojego komputera, jeśli nie jest on podłączony do Internetu.

potem natychmiast usuń aplikację zdalnego dostępu Kazali mu zainstalować. Jeśli kazano Ci użyć internetowego narzędzia do usuwania dostępu, zamknij przeglądarkę.

Jednym słowem, Cofnij wszystko kazali ci zrobić.

Istnieje możliwość, że oszust zmienił Twoje hasło, aby zalogować się do komputera, aby mógł je zachować. Zmień także hasło do komputera.

Jeśli nie masz doświadczenia w bezpieczeństwie komputerowym, Zapytaj o pomoc. Wyjaśnij, co się stało i pozwól ekspertowi sprawdzić komputer pod kątem błędów i luk.

3. Zabezpiecz swój numer ubezpieczenia społecznego

Czy dałeś oszustowi dostęp do swojego numeru ubezpieczenia społecznego? To może być bardzo trudne i szybkie, dlatego ważne jest, aby zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby spróbować i zablokować swoje informacje. Zacznij od przejścia do tożsamośćkradzież.gov i dowiedz się, jak zablokować swój numer.

Czytać  8 sztuczek z adresem URL YouTube, które powinieneś wiedzieć

4. Zamroź swoje finanse

Jeśli numery Twojej karty kredytowej lub dane osobowe zostały naruszone, powinieneś również aktywuj monitorowanie kredytu albo wdrożenie zamrożenia i/lub alert o oszustwie. Zamrożenie zasadniczo uniemożliwia przeprowadzenie kontroli kredytowej. Alert wymaga od firmy skontaktowania się z Tobą i zweryfikowania Twojej tożsamości przed wykonaniem kredytu. Oba uniemożliwią oszustom uzyskiwanie pożyczek w Twoim imieniu.

5. Dokumentuj wszystko

Niezależnie od tego, czy łączysz się z bankiem, policją, biurami kredytowymi itp., zapisz wszystko tak, jak się stało. Im więcej informacji możesz przekazać władzom w celu zbadania sprawy, tym większe masz szanse na skuteczne odzyskanie tego, co utraciłeś.

Wskazówki dotyczące lepszego bezpieczeństwa

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to w ogóle nie dać się oszukać i chociaż nie można tego całkowicie uniknąć, możesz podjąć natychmiastowe kroki, aby złagodzić przyszłe ryzyko. Najlepsze jest to, że przynajmniej niektóre z nich będą działać, nawet jeśli oszust ma dostęp do podstawowych informacji, takich jak Twój adres e-mail, imię i nazwisko, numer telefonu itp.

1. Skonfiguruj uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie usługi online, takie jak Gmail lub bankowość, oferują 2FA jako dodatkową opcję bezpieczeństwa, ponieważ jest to jedna z najbardziej zalecanych metod ochrony przed oszustwami internetowymi. 2FA to dodatkowa warstwa weryfikacji, która jest wymagana po wprowadzeniu hasła. Może mieć postać kodu PIN wysłanego SMS-em na Twój telefon lub za pośrednictwem aplikacji uwierzytelniającej kod, takiej jak Google Authenticator.

2. Użyj silnego hasła/menedżera haseł

Zmiana haseł, niezależnie od tego, czy zostałeś oszukany, czy nawet myślisz, że mogłeś zostać oszukany, to duży krok. Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest użycie menedżera haseł, który pomoże wygenerować losowe hasła, których zhakowanie zajęłoby wieki.

Lista najlepszych menedżerów haseł Bitwarden

3. Blokuj nieznane połączenia

Nowoczesne smartfony zawierają funkcję uniemożliwiającą komunikowanie się nieznanym osobom. Ten filtr uniemożliwia dotarcie do Ciebie połączeń spamowych.

Na telefonie z Androidem otwórz aplikację Telefon i przejdź do „Ustawienia → Zablokowany numer”. Włącz opcję obok „Nieznane”.

Na iPhonie możesz wyciszyć nieznane połączenia, przechodząc do „Ustawienia → Telefon → Wycisz nieznane połączenia”. Te połączenia zostaną wyciszone i przejdą bezpośrednio do poczty głosowej.

Nie martw się brakiem legalnych połączeń; jeśli to ważne, zostawią Ci wiadomość głosową lub wyślą sms-a.

4. Sprawdź ustawienia prywatności konta w mediach społecznościowych

Kiedy firmy proszą Cię o ustawienie pytań zabezpieczających, często ograniczają się do pytań takich jak Twoja pierwsza ulica, Twoja pierwsza szkoła, nazwisko panieńskie matki, ulubiony film itp. Te pytania są podstawowe, a odpowiedzi można łatwo znaleźć za pomocą socjotechniki.

Sprawdź, czy informacje udostępniane w sieciach społecznościowych nie są publicznie dostępne. Kontroluj ustawienia prywatności na dowolnej platformie mediów społecznościowych, na której się znajdujesz, aby upewnić się, że tylko zamierzeni odbiorcy mogą zobaczyć Twoje aktualizacje.

Kończący się

Bez względu na to, jak ty lub ktoś, kogo znasz, został oszukany, jest to okropne i emocjonalne uczucie. Bez względu na potencjalne obawy o pieniądze, może to mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Wiedz, że twoi przyjaciele i rodzina będą (miejmy nadzieję) wspierać i przynajmniej będą tam, aby porozmawiać i pomóc ci przypomnieć, że możesz przejść przez coś tak strasznego, jak bycie oszukanym.

Czy ten artykuł jest przydatny?