2,4 GHz czy 5 GHz? Jak uzyskać najlepszą wydajność Wi-Fi

2,4 GHz czy 5 GHz?  Jak uzyskać najlepszą wydajność Wi-Fi

Większość routerów Wi-Fi jest dwuzakresowych, co oznacza, że ​​przesyłają sygnał Wi-Fi na częstotliwościach 2,4 i 5 GHz, ale co to naprawdę oznacza? Czy oba są częścią tej samej sieci Wi-Fi? Dlaczego potrzebujesz dwóch różnych sygnałów Wi-Fi? Czy jeden jest lepszy od drugiego?

Co to jest Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz?

Po pierwsze: 2,4 GHz i 5 GHz są częścią tej samej sieci Wi-Fi. Pomyśl o nich jako o dwóch różnych kanałach w swojej telewizji nadających ten sam program. W przypadku routera dwuzakresowego źródło internetowe jest takie samo, ale istnieją dwa różne sposoby wybierania: 2,4 GHz i 5 GHz.

Darmowy sygnał Wi-Fi 2,4 GHz 1

Ponieważ te dwa pasma działają na różnych częstotliwościach, nie kolidują ze sobą. Dlatego wiele nowoczesnych routerów może przesyłać oba jednocześnie, bez negatywnego wpływu na siłę sygnału Wi-Fi. Dodatkowo wiele nowoczesnych routerów automatycznie transmituje dane na obu kanałach bez konieczności konfiguracji.

2,4 GHz vs 5 GHz: jaka jest różnica?

Wifi 2.4 5 GHz do ładowania telefonu

Różnica między tymi dwoma pasmami sprowadza się do dwóch rzeczy: prędkości i zasięgu. Mówiąc najprościej, połączenie Wi-Fi 5 GHz jest szybsze niż 2,4 GHz, ale ma krótszy zasięg dostępu. Dlatego w zależności od Twojej pozycji (względem routera) możesz chcieć przełączyć się między 5 GHz a 2,4 GHz, aby się połączyć. To wyjaśnia również, dlaczego nowoczesne routery oferują oba kanały. Zasadniczo routery dwuzakresowe dają użytkownikom możliwość wyboru kanału najlepiej odpowiadającego ich potrzebom.

Kiedy należy używać pasma 5 GHz?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Wi-Fi 5 GHz jest szybsze niż jego odpowiednik 2,4 GHz, co wynika z kilku czynników. Przede wszystkim częstotliwość 5 GHz obsługuje wyższe szybkości transmisji danych. Możliwość przesyłania dużych ilości danych do urządzenia skutkuje szybszym połączeniem.

Ekran Netflix DVD Tv

Po drugie, pasmo 5 GHz jest mniej zatłoczone niż pasmo 2,4 GHz, co oznacza, że ​​połączenie 5 GHz jest bardziej stabilne i mniej podatne na zakłócenia ze strony innych urządzeń. Z drugiej strony częstotliwość 2,4 GHz jest używana przez różne urządzenia w domu, takie jak kuchenki mikrofalowe i elektroniczne nianie. Niestety powoduje to niepożądaną konkurencję między urządzeniami, co skutkuje niską wydajnością. Pomyśl o swoich pasmach bezprzewodowych jak o autostradzie. Im więcej urządzeń będzie próbowało korzystać z tej drogi, tym większy będzie ruch, co może spowolnić działanie.

To powiedziawszy, 5 GHz ma bardziej ograniczony zasięg w porównaniu do 2,4 GHz. Dlatego, ponieważ 5 GHz jest szybsze, zalecamy używanie go do czynności wymagających większej ilości danych. Obejmuje to czynności, takie jak przesyłanie strumieniowe wideo HD lub granie w gry wideo. Mając to na uwadze, jeśli masz duże urządzenia stacjonarne, takie jak komputer stacjonarny lub telewizor Smart TV, i są one dość blisko routera, możesz również korzystać z pasma 5 GHz.

Czytać  Jak anulować Apple Music

Kiedy należy używać pasma 2,4 GHz?

Ustaliliśmy, że połączenie Wi-Fi 2,4 GHz jest nieco wolniejsze niż 5 GHz; jednak oferuje lepszy zasięg. Mówiąc o transmisjach bezprzewodowych, trzeba też pamiętać, że w domu lub biurze występuje impedancja. Zamknięte ściany, podłogi, sufity, drzwi – to wszystko może blokować lub spowalniać Twoją sieć bezprzewodową. Częstotliwość 2,4 GHz lepiej radzi sobie z tymi przeszkodami niż 5 GHz dzięki zastosowaniu dłuższych fal.

Urządzenie łączące 2,4 5 GHz Wifi

Ogólnie rzecz biorąc, będziesz chciał trzymać się 2,4 GHz, jeśli robisz coś innego niż strumieniowanie wideo lub inne zadania wymagające dużej ilości danych. Surfowanie po sieci, sprawdzanie poczty e-mail, robienie zakupów online – wszystko to będzie działać dobrze na 2,4 GHz. Ponieważ generalnie nie zużywają dużej ilości danych, prawdopodobnie nie zobaczysz nawet różnicy między 2,4 GHz a 5 GHz.

Tablet Wifi 2,4 5 GHz

Ponadto im dalej urządzenie znajduje się od routera, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie musiało korzystać z pasma 2,4 GHz. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużego domu lub biura. Jeśli więc masz urządzenie, które ma problemy z połączeniem z częstotliwością 5 GHz, wypróbuj 2,4 GHz.

Kończący się

Posiadanie dwóch pasm Wi-Fi umożliwia dystrybucję urządzeń za pośrednictwem tych kanałów. Pomaga to zmniejszyć zatory i poprawić wydajność sieci na wszystkich urządzeniach. Niektóre z nowszych routerów pozwalają nawet ustawić ten sam identyfikator SSID Wi-Fi dla kanałów 2,4 i 5 GHz i automatycznie przełączać się między nimi, aby zapewnić najlepszą prędkość i zasięg. Ponieważ wymagania wszystkich są inne, zalecamy eksperymentowanie z ich urządzeniami i używanym przez nich pasmem Wi-Fi, aby określić, które z nich działa najlepiej.

Wreszcie, jeśli masz problemy z połączeniem Wi-Fi, nie spiesz się, aby kupić nowy; Istnieje kilka łatwych rozwiązań routera, które powinieneś najpierw wypróbować. Ponadto, jeśli niedawno zaktualizowałeś router do dwupasmowego, nadal możesz używać starego. Czy używasz routera dwupasmowego? Czy jesteś konwerterem 5 GHz, czy przysięgasz na 2,4 GHz? Dajcie nam znać w komentarzach!

Czytać  Jak korzystać z Dokumentów Google w trybie ciemnym w Chrome

.

Czy ten artykuł jest przydatny?