13 Rozwiązania błędu „Usługi Google Play zostały zatrzymane”

13 Rozwiązania błędu „Usługi Google Play zostały zatrzymane”

Rozważ następujący scenariusz: szczęśliwie korzystasz z telefonu z Androidem, gdy nagle natkniesz się na wyskakujące powiadomienie „Usługi Google Play zostały zatrzymane”. Kliknięcie opcji „Zamknij aplikację” niewiele pomaga, ponieważ problem pojawia się ponownie po chwili. W tym artykule przedstawiono jedne z najłatwiejszych i najskuteczniejszych rozwiązań problemu z błędem występującym po zatrzymaniu Usług Google Play.

Co to są usługi Google Play?

Usługi Google Play działa jako pomost między Sklepem Play a aplikacjami zainstalowanymi na telefonie, zarządzając różnymi zadaniami w tle, takimi jak powiadomienia push, dostęp do lokalizacji, usługi bezpieczeństwa itp.

Bez interfejsu użytkownika lub ikony aplikacji na ekranie głównym lub szufladzie aplikacji Usługi Google Play działają w tle i działają bezgłośnie, chyba że coś zakłóca działanie tego podstawowego oprogramowania systemowego. Aplikacje na Androida są w dużym stopniu zależne od Usług Play, a każda awaria tych usług systemowych będzie miała wpływ na normalne działanie telefonu.

Nauczmy się, jak poradzić sobie z tym problemem, zaczynając od najprostszego rozwiązania.

1. Uruchom ponownie telefon

Gdyby w świecie technologii istniała magiczna mikstura, zrestartowałaby uszkodzone urządzenie. W ten sposób powinien rozpocząć się również proces rozwiązywania problemów. Uruchom ponownie telefon z Androidem, wyłączając go i włączając lub korzystając z opcji Uruchom ponownie.

Powodem, dla którego to działa, jest to, że aplikacja lub usługa może psuć usługi Google Play. Samo zamknięcie aplikacji niewiele by dało, ponieważ może to być aplikacja lub usługa działająca w tle. Ponowne uruchomienie telefonu usuwa zablokowane aplikacje lub błędy z jego pamięci, a usługi Google Play mogą działać poprawnie po ponownym uruchomieniu.

2. Ustaw poprawną datę i godzinę

Google informuje, że aby różne usługi, takie jak Usługi Google Play i Sklep Play, działały poprawnie, należy ustawić poprawną datę i godzinę na telefonie z Androidem. Wykonaj czynności wymienione poniżej.

 1. Przejdź do „Ustawienia → System (Administracja ogólna) → Data i godzina” w telefonie.
 2. Włącz przełącznik obok opcji „Ustaw automatycznie” lub „Użyj czasu udostępnionego przez sieć” i „Użyj strefy czasowej udostępnionej przez sieć”.
Sprawdź datę i godzinę korzystania z usług Google Play

3. Sprawdź, czy masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania

Ten problem występuje głównie w starszych telefonach, które mają mniej miejsca do przechowywania. Twój telefon musi mieć wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, aby działać spokojnie. Niewystarczająca pojemność pamięci spowoduje również problemy z usługami Google Play, ponieważ nie będą one miały wystarczającej przepustowości, aby komunikować się z innymi aplikacjami i wykonywać zamierzone zadania. W rezultacie sprawdź dostępną pamięć, przechodząc do „Ustawienia → Pamięć”. Jeśli jest mało, zapoznaj się z tymi pomocnymi sposobami na zwiększenie przestrzeni dyskowej.

4. Wyczyść pamięć podręczną i dane

Następnie wyczyść pamięć podręczną i dane aplikacji Usługi Google Play, Sklep Play i System Web View. Nie martw się, nie spowoduje to usunięcia Twoich danych osobowych z żadnej aplikacji. Ta poprawka będzie również przydatna do rozwiązywania problemów z innymi aplikacjami.

 1. Otwórz Ustawienia na swoim telefonie z Androidem.
 2. Dotknij „Aplikacje” i „Usługi Google Play” w sekcji „Wszystkie aplikacje”.
 3. Wybierz „Pamięć”, a następnie naciśnij przycisk „Wyczyść pamięć podręczną”, a następnie przycisk „Wyczyść dane” lub „Wyczyść pamięć”.
Usługi Google Play Wyczyść dane z pamięci podręcznej
 1. Uruchom ponownie telefon.
Czytać  Jak przesyłać strumieniowo z Androida do Airplay

Podobnie wyczyść pamięć podręczną i dane ze Sklepu Play i Systemowego widoku internetowego.

5. Wyłącz usługi Google Play

Wyczyszczenie pamięci podręcznej i danych powinno ogólnie rozwiązać problem z awarią Usług Play, ale jeśli to nie zadziała, wyłącz na chwilę Usługi Play.

 1. W Ustawieniach przejdź do „Aplikacje → Usługi Google Play”.
 2. Dotknij „Dezaktywuj”.
Wyłącz usługi Google Play
 1. Potwierdź wyskakujące ostrzeżenie, które pojawia się na ekranie.
 2. Uruchom ponownie telefon.
 3. Wróć do „Ustawienia → Aplikacje → Usługi Google Play”.
 4. Ponownie włącz usługi Google Play.

6. Odinstaluj usługi Google Play

Usług Google Play nie można całkowicie odinstalować z telefonu. Możesz jednak usunąć swoje najnowsze aktualizacje, które będą służyć praktycznie temu samemu celowi, a w konsekwencji pomogą rozwiązać problem, że Usługi Play nie działają.

Aby to zrobić, przejdź do „Ustawienia → Aplikacje → Usługi Google Play”. U góry naciśnij ikonę z trzema kropkami i wybierz „Odinstaluj aktualizacje”.

Aktualizacje odinstalowywania usług Google Play

Jeśli nie możesz odinstalować Usług Play, musisz najpierw wyłączyć aplikacje do administrowania urządzeniem. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 1. Przejdź do „Ustawienia → Bezpieczeństwo → Znajdź moje urządzenie”.
 2. Wyłącz przełącznik, aby go dezaktywować.
Usługi Google Play wyłączają funkcję Znajdź moje urządzenie
 1. Odinstaluj Usługi Play, jak pokazano powyżej, i uruchom ponownie telefon.
 2. Sprawdź, czy to rozwiązuje problem awarii Usług Play. Jeśli wszystko jest w porządku, ponownie włącz Znajdź moje urządzenie.

Odinstalowanie Usług Play powoduje usunięcie ostatnich aktualizacji bez wpływu na zainstalowane aplikacje, dane osobiste lub ustawienia telefonu. Twój telefon nadal ma załadowaną i uruchomioną aplikację, ale jest to starsza wersja.

Wskazówka: Spróbuj ponownie zainstalować aplikację System WebView.

7. Ręczna aktualizacja usług Google Play

W ogólnych okolicznościach Usługi Play będą aktualizować się automatycznie po ich włączeniu lub odinstalowaniu aktualizacji, o ile masz działające połączenie internetowe. Jednak ręczna aktualizacja Usług Play może czasami pomóc w rozwiązaniu problemów.

 1. Aby to zrobić, przejdź do „Ustawienia → Aplikacje → Usługi Google Play”.
 2. Przewiń w dół i wybierz opcję „Szczegóły aplikacji”. Zostaniesz przeniesiony do listy Usług Play w Sklepie Play.
 3. Kliknij przycisk „Aktualizuj”, jeśli jest dostępny. Możesz przejść do tego ekranu klikając ten link jak również.

Alternatywnie pobierz i zainstaluj Plik APK Usług Google Play z APKMirror.com. Możesz przeczytać nasz szczegółowy samouczek dotyczący instalowania usług Play za pośrednictwem pakietu APK.

8. Nadaj niezbędne uprawnienia

Usługi Google Play wymagają dużej liczby uprawnień do prawidłowego działania dla siebie i innych aplikacji Google. W rezultacie postępuj zgodnie z tymi instrukcjami:

 1. Przejdź do „Ustawienia → Aplikacje → Usługi Google Play → Uprawnienia”.
 2. Sprawdź obszar pod sekcją Odmowa, aby upewnić się, że nic tam nie zostało umieszczone.
Uprawnienia usług Google Play
 1. Jeśli coś znajdziesz, proszę o pozwolenie.

9. Zaktualizuj wszystkie inne aplikacje

Jeśli możesz przejść do Sklepu Play pośród burzy upadających usług Google Play, spróbuj zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje aplikacji, zwłaszcza Chrome i System WebView.

10. Zaktualizuj oprogramowanie telefonu

Przed wypróbowaniem poniższych rozwiązań upewnij się, że na telefonie jest zainstalowana najnowsza aktualizacja oprogramowania. Przejdź do „Ustawienia -> Aktualizacja systemu lub Ustawienia -> Aktualizacja oprogramowania” i zainstaluj wszystkie dostępne aktualizacje.

Czytać  9 aplikacji mobilnych do łatwego udostępniania lokalizacji rodzinie

11. Wyłącz Google Chrome

Zaleca się, aby użytkownicy Androida, szczególnie ci, którzy mają telefon Samsung Galaxy, wyłączyli aplikację Google Chrome, aby naprawić problem z awarią Usług Google Play. Ale zanim to zrobisz, najpierw włącz synchronizację w Chrome do tworzenia kopii zapasowej danych Chrome na koncie Google; w przeciwnym razie utracisz zakładki, hasła i inne informacje.

Aby wyłączyć Chrome, przejdź do „Ustawienia → Aplikacje → Chrome”. Naciśnij przycisk Wyłącz, uruchom ponownie telefon i włącz go ponownie.

Usługi Google Play Wyłącz Chrome

12. Włącz Menedżera pobierania

Jeśli Menedżer pobierania jest wyłączony na Twoim urządzeniu, może to być również przyczyną tego problemu, ponieważ nie można zaktualizować Usług Google Play, Sklepu Play i innych usług. Wsparcie Google Sugeruje również wyczyszczenie pamięci podręcznej i danych, gdy masz problemy ze Sklepem Play lub Usługami Play. Aby to naprawić, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 1. Przejdź do „Ustawienia → Aplikacje”.
 2. W sekcji „Zobacz wszystkie aplikacje” stuknij ikonę trzech kropek u góry i wybierz „Pokaż aplikacje systemowe”.
 3. W telefonach Samsung Galaxy z systemem One UI 3+ dotknij ikony Sortuj obok opcji Twoje aplikacje i włącz opcję „Pokaż aplikacje systemowe”.
 4. Stuknij w Menedżer pobierania i naciśnij przycisk Włącz, który pojawi się zamiast przycisku Wyłącz.
Usługi Google Play Włącz zarządzanie pobieraniem

13. Zresetuj preferencje aplikacji

Na koniec spróbuj zresetować wszystkie ustawienia telefonu bez usuwania jakichkolwiek danych po przywróceniu ustawień fabrycznych.

 1. Otwórz „Ustawienia → System (lub Zarządzanie ogólne) → Resetuj”.
 2. Wybierz „Zresetuj preferencje aplikacji” lub „Zresetuj wszystkie ustawienia”, w zależności od dostępnej opcji.
Ustawienia resetowania usług Google Play

Częste pytania

1. Jaka jest różnica między czyszczeniem pamięci podręcznej a czyszczeniem danych?

Wyczyszczenie pamięci podręcznej usuwa pliki tymczasowe związane z aplikacjami, takie jak obrazy w pamięci podręcznej, a wyczyszczenie danych usuwa dane aplikacji. Wybierając ostatnią opcję w aplikacjach, zachowaj ostrożność, ponieważ może to zniszczyć Twoje dane.

Na przykład, jeśli wyczyścisz dane w WhatsApp, wszystkie czaty zostaną usunięte, chyba że utworzono kopię zapasową. Z drugiej strony usunięcie danych z Instagrama nie spowoduje usunięcia Twoich postów ani rozmów, ale zmieni różne ustawienia, takie jak powiadomienia, uprawnienia itp.

2. Czy wyłączenie usług Google Play jest bezpieczne?

W porządku, jeśli wyłączasz usługi Google Play tylko na krótki czas. Jednak na dłuższą metę będzie to miało szkodliwy wpływ na inne aplikacje (zwłaszcza aplikacje Google) i usługi. Zalecamy wyłączenie go wyłącznie w celu rozwiązywania problemów, a następnie ponowne włączenie.

3. Jak rozwiązać problem, jeśli powyższe rozwiązania nie działają?

Jeśli żadne z sugerowanych rozwiązań nie naprawi błędu Usług Google Play, musisz przywrócić ustawienia fabryczne telefonu. Najpierw jednak wykonaj kopię zapasową danych, aby móc je później łatwo przywrócić. Jeśli problem będzie się powtarzał, przed ponowną instalacją aplikacji może być konieczne zresetowanie telefonu i skonfigurowanie go jako nowego urządzenia. Jest to jednak opcja nuklearna i powinna być rozważana tylko wtedy, gdy wszystko inne zawiedzie.

Dopóki problem z zatrzymaniem Usług Google Play został rozwiązany, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak naprawić rozładowanie baterii Usług Google Play na telefonie z Androidem.

Czy ten artykuł jest przydatny?