11 typowych poleceń ADB, które powinieneś wiedzieć

Common Adb Commands You Should Know Featured

Android Debug Bridge (ADB) to narzędzie wiersza polecenia do interakcji z urządzeniem z systemem Android z komputera. Polecenia ADB umożliwiają wykonywanie szerokiego zakresu zadań, w tym takich, które bez ADB byłyby trudne lub nawet niemożliwe. W tym artykule omówimy podstawowe polecenia ADB, które powinien znać każdy użytkownik Androida.

Włącz opcje programistyczne na Androidzie

Zanim komputer rozpozna Twoje urządzenie z Androidem, aby użyć poleceń ADB, musisz włączyć Opcje programisty i debugowanie USB na swoim urządzeniu. Nie są one domyślnie włączone.

 1. Otwórz ustawienia.”
 2. Dotknij „System”. Na starszych urządzeniach z Androidem poszukaj „Informacje o telefonie”.
Typowe polecenia Adb, które powinieneś znać System
 1. Kliknij „Informacje o telefonie”.
Typowe polecenia Adb, o których powinieneś wiedzieć
 1. Dotknij „Informacje o oprogramowaniu”. Na starszych urządzeniach z Androidem poszukaj „Numer kompilacji” i przejdź do następnego kroku.
Typowe polecenia Adb, które powinieneś znać oprogramowanie
 1. Stuknij „Numer kompilacji” co najmniej siedem razy, aż zobaczysz komunikat „Jesteś teraz programistą” u dołu ekranu. Jeśli masz już włączone Opcje programisty, zobaczysz komunikat „Nie ma potrzeby, już jesteś programistą”.
Typowe polecenia Adb, które powinieneś znać

Po włączeniu opcji programisty należy również włączyć debugowanie USB, wykonując następujące czynności:

 1. Otwórz ustawienia.”
 2. Dotknij „System”.
 3. Wybierz „Opcje programisty”.
Typowe polecenia Adb, które powinieneś znać Deweloper
 1. Przełącz „Debugowanie USB” na Włączone.
Typowe polecenia Adb, które powinieneś znać Usb
 1. Potwierdź, że chcesz go włączyć.
Typowe polecenia Adb, które powinieneś znać Potwierdź

Teraz jesteś gotowy do skonfigurowania ADB.

Jak skonfigurować ADB?

ADB jest dystrybuowany za pośrednictwem pakietu Android SDK Platform-Tools. Jeśli masz Studio Android zainstalowany na Twoim komputerze (dowiedz się, jak zainstalować Android Studio), następnie możesz zainstalować ABD za pomocą Menedżera SDK:

 1. Na pasku narzędzi Android Studio wybierz „Narzędzia -> Menedżer SDK”.
 2. Znajdź pakiet „Android SDK Platform-Tools” i wybierz go.
 3. Kliknij OK.”

Android Studio pobierze teraz pakiet SDK Platform-Tools. Alternatywnie możesz pobrać wersję autonomiczną Pakiet narzędzi platformy Android SDK.

Aby uruchomić ADB, przejdź do właśnie pobranego folderu „platform-tools”. Ten folder powinien zawierać program „adb”.

Typowe polecenia Adb, które powinieneś znać Folder Adb

Musisz otworzyć nowe okno terminala lub wiersza poleceń i zmienić katalog, aby wskazywał na ten program ADB. Na przykład moje polecenie wygląda tak:

Typowe polecenia Adb, które powinieneś znać Cmd

Jesteś teraz gotowy do uruchamiania poleceń ADB!

1. Pokaż podłączone urządzenia

Korzystając z poleceń ADB, musisz upewnić się, że urządzenie, z którym chcesz wchodzić w interakcję, jest rzeczywiście podłączone do komputera. Chociaż ADB znacznie się poprawiło w ostatnich latach, ADB może czasami nadal mieć problemy z „zobaczeniem” podłączonych smartfonów lub tabletów.

Następujące polecenie zapewni, że ABD jest gotowy do komunikacji z urządzeniem z systemem Android:

Po wprowadzeniu tego polecenia numer seryjny podłączonych urządzeń powinien pojawić się w wierszu polecenia/terminalu.

2. Uruchom ponownie urządzenie

To polecenie ponownie uruchamia urządzenie w trybie normalnym. Zwykle uruchamiasz to polecenie po przesłaniu czegoś do urządzenia i konieczności ponownego uruchomienia.

To polecenie może być również przydatne w przypadku problemów z urządzeniem z systemem Android — na przykład, gdy smartfon nagle przestaje odpowiadać.

3. Uruchom ponownie w trybie odzyskiwania

Urządzenia z Androidem mają tryb odzyskiwania, który jest specjalną partycją rozruchową. Jeśli masz problemy z urządzeniem z Androidem, możesz je rozwiązać, uruchamiając system w trybie odzyskiwania.

Jeśli chcesz ponownie uruchomić urządzenie w trybie odzyskiwania, możesz wydać następujące polecenie:

Twoje urządzenie wyłączy się, a następnie uruchomi ponownie w trybie odzyskiwania. Jeśli masz flashowane niestandardowe odzyskiwanie na swoim urządzeniu, zostanie ono załadowane zamiast odzyskiwania zapasów Androida.

4. Uruchom ponownie w trybie bootloadera

Bootloader to pierwsza rzecz, która uruchamia się po uruchomieniu urządzenia z Androidem. Jeśli chcesz odblokować bootloader, ponownie uruchomić komputer w trybie odzyskiwania lub wykonać inne zadania związane z rootowaniem, musisz uruchomić urządzenie w trybie bootloadera.

Czytać  5 najlepszych alternatyw uwierzytelniania Google

5. Uruchom ponownie w Fastboot

Tryb fastboot systemu Android pomaga w flashowaniu niestandardowych odzyskiwania, a także niestandardowych ROM-ów. Zamiast wchodzić do bootloadera, a następnie wybierać fastboot, możesz uruchomić bezpośrednio w trybie fastboot za pomocą następującego polecenia:

6. Wyślij plik na swoje urządzenie

Istnieje wiele aplikacji pomagających w przesyłaniu plików między komputerem a urządzeniem z Androidem, takich jak OpenMTP. Jeśli jednak chcesz tylko przenieść sporadyczny plik, pobieranie całej aplikacji może wydawać się przesadą.

The adb push polecenie umożliwia wysyłanie plików na urządzenie z systemem Android. Musisz tylko określić lokalizację źródłową pliku i miejsce docelowe, do którego chcesz wysłać ten plik:

Na przykład możesz mieć plik o nazwie „myapplication.apk” przechowywany na pulpicie, który chcesz przekazać do folderu „pobrane” w smartfonie. W tym scenariuszu twoje polecenie ADB może wyglądać mniej więcej tak:

Plik zostanie teraz przesłany z laptopa lub komputera do folderu „Pobrane” podłączonego smartfona lub tabletu.

7. Pobierz pliki ze swojego urządzenia

Przyjrzeliśmy się przesyłaniu plików, ale możliwe jest również ich ściąganie. To polecenie ADB pozwala pobrać plik z urządzenia z Androidem, aby pojawił się na podłączonym laptopie lub komputerze.

Musisz tylko określić plik, który pobierasz, i lokalizację, w której ten plik ma być przechowywany na twoim komputerze:

Wyobraźmy sobie, że chcemy ściągnąć plik „myphoto.jpg” z naszego smartfona lub tabletu i zapisać go na naszym Pulpicie. Polecenie wyglądałoby mniej więcej tak:

8. Zainstaluj aplikację na swoim urządzeniu

Po pobraniu aplikacji ze źródła innego niż Google Play może być konieczne przesłanie tej aplikacji z laptopa do smartfona lub tabletu jako plik APK.

Aby zainstalować plik APK, wystarczy określić lokalizację tego APK:

Na przykład, aby zainstalować pakiet APK o nazwie MTE.apk, który jest przechowywany na pulpicie, należy uruchomić następujące polecenie:

Ten plik APK zostanie następnie przekazany do Androida i zainstalowany automatycznie.

Jeśli chcesz zaktualizować istniejącą aplikację, wykonaj następujące czynności:

9. Ponownie zamontuj system

Czasami może być konieczne ponowne zamontowanie całego systemu urządzenia. Powoduje to przejście partycji „/system” w tryb do zapisu i należy ją uruchomić przed przesłaniem jakichkolwiek plików na tę partycję. Pamiętaj, że ponowne zamontowanie systemu jest możliwe tylko na zrootowanym urządzeniu z Androidem.

Aby ponownie zamontować, uruchom następujące polecenie:

10. Aktualizacje systemu Sideload

Masz dość czekania na aktualizacje systemu na Twoim urządzeniu? Pobierz je ręcznie, a następnie załaduj je na urządzenie z Androidem za pomocą polecenia sideload ADB. Możesz znaleźć aktualizacje bezpośrednio od Androida i producenta urządzenia.

Ostrzeżenie: jeśli próbujesz zainstalować aktualizacje na starszym urządzeniu, może to nie zadziałać. Na przykład, jeśli próbujesz zaktualizować urządzenie z Androidem 7 do Androida 12, może to spowodować uszkodzenie urządzenia, ponieważ starsze urządzenie może nie obsługiwać nowszego i bardziej niezawodnego systemu operacyjnego.

Po znalezieniu aktualizacji wykonaj następujące czynności:

11. Utwórz i przywróć kopię zapasową

Chociaż dostępnych jest wiele aplikacji do tworzenia kopii zapasowych, możesz utworzyć własną kopię zapasową Androida za pomocą polecenia kopii zapasowej. Nie gwarantuje to, że zostanie utworzona kopia zapasowa wszystkich danych aplikacji, ale można wykonać kopię zapasową wszystkich plików przechowywanych na urządzeniu, aplikacji, plików przechowywanych na włożonej karcie SD oraz aplikacji systemowych. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli w dowolnym momencie musisz przywrócić urządzenie z Androidem.

Czytać  Kompletny przewodnik po udostępnianiu lokalizacji w systemie iOS

Podstawowe polecenie tworzenia kopii zapasowej to:

Spowoduje to utworzenie kopii zapasowej w bieżącym katalogu. Możesz przenieść plik w dowolne miejsce po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej. Ta kopia zapasowa utworzy kopię zapasową tylko niektórych aplikacji, danych systemowych i plików. Aby wykonać pełną kopię zapasową, użyj następujących elementów:

Pełne tworzenie kopii zapasowych może trochę potrwać w zależności od ilości danych przechowywanych na urządzeniu.

Za każdym razem, gdy chcesz użyć kopii zapasowej do przywrócenia plików na urządzeniu, skorzystaj z następujących czynności:

Upewnij się, że plik kopii zapasowej znajduje się w tym samym katalogu, co narzędzie adb. W przeciwnym razie wprowadź ścieżkę do pliku kopii zapasowej oprócz nazwy pliku.

Jeśli chcesz tylko tworzyć kopie zapasowe zdjęć, wypróbuj aplikacje, które zapewniają automatyczne, bezpłatne i niedrogie przechowywanie zdjęć. Możesz też po prostu podłączyć urządzenie do komputera i ręcznie przenieść je z folderów DCIM i/lub Zdjęcia. Możesz także łatwo przenosić kontakty między urządzeniami. Jeśli chcesz utworzyć kopię zapasową danych gry w aplikacji, użyj tej metody, aby zsynchronizować postępy w grze między urządzeniami.

Często Zadawane Pytania

Czy istnieje polecenie ADB do usuwania bloatware z mojego urządzenia bez zrootowania go?

Najłatwiejszym sposobem usunięcia bloatware jest odinstalowanie aplikacji z poziomu ustawień urządzenia. Przejdź do „Ustawienia -> Menedżer aplikacji -> Informacje o aplikacji”. Wybierz aplikację i dotknij Odinstaluj lub Wyłącz.

Dla tych, których nie można tak łatwo usunąć, wykonaj te kroki, aby usunąć nadprogramy za pomocą poleceń ADB.

Dlaczego mój komputer nie rozpoznaje mojego urządzenia z Androidem?

Upewnij się, że masz włączone opcje programisty i debugowanie USB urządzenia. Jeśli nie, Twój komputer prawdopodobnie nie rozpozna Twojego urządzenia z Androidem podczas używania poleceń ADB.

Zainstaluj też najnowszą wersję Android SDK Platform, jeśli używasz starszej wersji. Nieaktualna wersja może powodować błędy.

Możliwe również, że nie nawigowałeś do właściwego katalogu podczas korzystania z ADB. Musisz przejść do katalogu „platform-tools” w terminalu lub wierszu polecenia.

Na koniec sprawdź, czy kabel USB działa i jest zgodny z urządzeniem. Na przykład kabel innej firmy, którego używam do ładowania, nie pozwala na wyświetlenie urządzenia z systemem Android na moim komputerze z systemem Windows. Muszę użyć kabla dostarczonego z telefonem, aby używać poleceń ADB lub ręcznie przesyłać pliki.

Czy powinienem kiedykolwiek używać alternatywnych narzędzi ADB?

Chociaż dostępne są inne narzędzia ADB, wiele z nich nie pozwala na użycie wszystkich dostępnych poleceń ADB. Co gorsza, wiele z nich zawiera również złośliwe oprogramowanie. Chociaż platforma Android SDK może być czymś więcej, niż faktycznie potrzebujesz, jest to najbezpieczniejsza i najbardziej niezawodna opcja. Dodatkowo jest stale aktualizowany, więc wiesz, że zawsze masz wersję, która działa z najnowszymi wersjami Androida.

Kredyt obrazu: Denny Müller

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej