11 poprawek przyspieszających komputer przed zakupem nowego

11 poprawek przyspieszających komputer przed zakupem nowego

Jeśli masz mocno opóźniony komputer, możesz pokusić się o zakup nowego, aby go zastąpić. Ale zanim będziesz zbyt szczęśliwy, przygotowaliśmy ten przewodnik, który pomoże Ci przyspieszyć komputer i nadać mu nowe życie. Mamy też wskazówki, kiedy drażnić się i kupować nowy.

1. Odinstaluj resztki lub niechciane programy

Po pierwsze, najbardziej oczywisty krok: pozbądź się wszelkich resztek lub niechcianych programów pozostawionych w systemie! Nie zalecamy robienia tego ręcznie w systemie Windows. Zamiast tego użyj IObitUninstaller lub inny dezinstalator innej firmy. Zaletą korzystania z takiej metody zamiast systemu Windows jest to, że nie trzeba odinstalowywać programów jeden po drugim. Możesz je oznaczyć na liście, a wszystkie pliki śledzenia i foldery zostaną usunięte.

2. Wyłącz programy startowe

Czy zauważyłeś, że Twój komputer działa wolniej, gdy go właśnie włączyłeś? Jeśli to brzmi poprawnie, prawdopodobnie masz włączonych zbyt wiele programów startowych. Powinieneś wyłączyć niepotrzebne programy startowe, aby nie ugrzęzły w systemie.

Aby wyłączyć programy startowe, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz „Menedżer zadań”.

10 sposobów na przyspieszenie uruchamiania komputera 1

W Menedżerze zadań wybierz kartę Uruchamianie i możesz indywidualnie włączać i wyłączać wszystkie programy startowe.

10 sposobów na przyspieszenie uruchamiania komputera 2

3. Uruchom pełne skanowanie Malwarebytes

Czy podejrzewasz, że Twój komputer może zostać zablokowany przez złośliwe oprogramowanie? Nawet jeśli nie, zalecamy przeprowadzanie skanowania Malwarebytes co najmniej raz na tydzień lub dwa, w zależności od tego, jak aktywny jesteś online. Malwarebytes to wiodące w branży bezpłatne narzędzie do ochrony przed wirusami, oprogramowaniem ransomware, złośliwym oprogramowaniem i tym podobnymi.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, rozważ uruchomienie Malwarebytes w trybie awaryjnym.

4. Włącz plan zasilania o wysokiej wydajności

Domyślnie system Windows nie jest skonfigurowany do pełnego wykorzystania sprzętu. Możesz rzucić okiem na Opcje zasilania, aby potwierdzić. Aby to zrobić, wpisz „Wybierz plan zasilania” w menu Start i kliknij odpowiedni wynik, aby go otworzyć.

10 sposobów na przyspieszenie opcji zasilania komputera

Domyślnie wybrane zostanie „Zrównoważone”. Aby poprawić wydajność, wybierz „Wysoka wydajność”; Twoje zużycie energii może być nieco wyższe, ale jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie potrzebujesz całej mocy, jaką możesz uzyskać.

Czytać  Twój przewodnik po najlepszych klawiaturach RGB w 2021 roku

5. Używaj lekkich alternatyw dla swoich ulubionych aplikacji

Niekoniecznie przyspiesza to działanie komputera, ale raczej przyspiesza korzystanie z lżejszych aplikacji. Możesz znaleźć uproszczoną wersję niemal każdego rodzaju aplikacji, której szukasz, ale na początek zdecydowanie zalecamy poszukanie lekkiej przeglądarki internetowej – kliknij tutaj, aby uzyskać nasze rekomendacje!

6. Zoptymalizuj opcje wydajności systemu Windows

Windows faktycznie wymaga znacznej ilości energii do samodzielnego działania, zwłaszcza nowoczesnych wersji systemu Windows z większą liczbą dodatkowych funkcji i ładniejszą grafiką. Oto kilka poprawek wizualnych, które mogą poprawić Twoje wrażenia.

Pierwszą i najważniejszą funkcją wizualną do wyłączenia jest przezroczystość. Możesz to znaleźć, klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie i klikając lewym przyciskiem myszy „Personalizuj”.

10 sposobów na przyspieszenie przezroczystości komputera Wyłącz 1

W oknie Personalizacja wybierz zakładkę „Kolory”, a następnie wyłącz efekty przezroczystości.

10 sposobów na przyspieszenie przezroczystości komputera 2

Otwórz Start i wpisz „Dostosuj wygląd i wydajność systemu Windows”. Aby zmaksymalizować wzrost wydajności, wybierz pozycję „Dostosuj, aby uzyskać najlepszą wydajność” i kliknij „Zastosuj”. Jeśli brakuje Ci jakichkolwiek elementów wizualnych, zawsze możesz wrócić i włączyć je tutaj.

10 sposobów na przyspieszenie opcji wydajności komputera

7. Wyłącz nieużywane funkcje systemu Windows

Istnieje wiele różnych funkcji systemu Windows, które wymagają dużej wydajności, ale użytkownik końcowy może nawet z nich nie korzystać. Aby rozwiązać ten problem, zalecamy wyłączenie Cortany i używanie W10 Prywatność aby zredukować jak najwięcej niepotrzebnych dodatków.

8. Uruchom naprawę systemu Windows

Bezpłatne korzystanie z Tweaking.com Naprawa okien Aplikacja jest łatwym sposobem na naprawienie błędów rejestru i innych problemów pojawiających się z czasem podczas instalacji systemu Windows. Aplikacja pomoże również uruchomić sprawdzanie dysku i skanowanie plików systemowych, aby upewnić się, że dysk twardy działa poprawnie i zawiera wszystkie niezbędne pliki systemowe, zanim zaczniesz przeprowadzać cięższe naprawy.

Będzie to działać najlepiej, jeśli uruchomisz go w trybie awaryjnym.

9. Użyj wbudowanych opcji restartu

W systemie Windows 10 resetowanie jest dość łatwe. W tym kontekście ponowne uruchomienie oznacza całkowitą ponowną instalację systemu operacyjnego.

Aby wykonać ten reset, po prostu wpisz „Zresetuj ten komputer” w menu Start i wybierz odpowiedni wpis. Następnie kliknij „Rozpocznij” w wyświetlonym wyskakującym oknie, a system Windows poprowadzi Cię przez resztę procesu.

10 sposobów na przyspieszenie restartu komputera

10. Przełącz się na lekki system operacyjny

Jeśli wszystkie powyższe zawiodą, innym sposobem na przyspieszenie komputera jest zastąpienie systemu Windows lekkim systemem operacyjnym, takim jak Linux.

Czytać  Zakup monitora: na co zwrócić uwagę

Oczywiście, interfejs użytkownika będzie inny, a twoje ulubione aplikacje mogą nie być dostępne, ale istnieje wiele dystrybucji Linuksa, które są dobrze dostosowane do użytkowników systemu Windows, a także istnieje wiele popularnych aplikacji dostępnych dla systemu Linux. Przyzwyczajenie się do tego zajmuje trochę czasu i wysiłku, a kto wie, może ci się to spodobać tak bardzo, że dokonasz zmiany na stałe.

Jeśli korzystasz już z systemu Linux, dowiedz się, jak przyspieszyć działanie komputera z systemem Linux.

11. Zaktualizuj swój sprzęt

Jeśli twój komputer jest bardzo stary i powolny, zamiast kupować zupełnie nowy komputer, możesz po prostu zaktualizować część sprzętu.

Największym ulepszeniem, jakie możesz wprowadzić, aby przyspieszyć stary komputer, jest dodanie dysku półprzewodnikowego (SSD). To znacznie skróci czas ładowania systemu operacyjnego i aplikacji.

Dodanie większej ilości pamięci RAM powinno poprawić wydajność na całej płycie, ale znalezienie odpowiedniej pamięci RAM dla starej płyty głównej może być trudne, a maksymalna pamięć RAM, którą może obsługiwać, może być ograniczona. Sprawdź instrukcję płyty głównej i sprawdź, co należy wziąć pod uwagę przed aktualizacją pamięci RAM.

Kiedy kupić nowy komputer

Jeśli nie możesz przyspieszyć komputera za pomocą powyższych wskazówek, aby osiągnąć pożądane wyniki, być może nadszedł czas na zakup nowego komputera. Nowsze aplikacje często wymagają nowszego sprzętu; bez względu na to, jak zoptymalizujesz starą maszynę, praca z najwyższą wydajnością nie będzie w stanie konkurować z nowoczesnym sprzętem. Jednak to nie wszystko na próżno, ponieważ nawet jeśli masz nowy komputer, nadal istnieje wiele zastosowań starego komputera.

.

Czy ten artykuł jest przydatny?