11 niezbędnych wskazówek dla użytkowników systemu macOS przechodzących na system Windows

Windows Macos Tips

Jeśli jesteś od dawna (a nawet przez całe życie) użytkownikiem systemu macOS, a teraz znajdujesz się w cudownym świecie systemu Windows, sprawy wyglądają zupełnie inaczej! W szerokim sensie Windows i macOS nie różnią się tak bardzo. Większość rzeczy działa mniej więcej tak samo i jest intuicyjna. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wiedzieć o byciu codziennym użytkownikiem systemu Windows, które mogą znacznie ułatwić przejście, jak zobaczymy poniżej.

1. Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo cybernetyczne

To mit, że macOS nie zawiera żadnych wirusów ani innego złośliwego oprogramowania. Mimo to jest to znacznie mniej niepokojące niż w systemie Windows. W systemie macOS użytkownicy cieszą się pewną ochroną dzięki temu, jak mała jest baza instalacji systemu macOS. Twórcy złośliwego oprogramowania częściej atakują największą grupę użytkowników, a jest to system Windows.

Windows ma wbudowany pakiet antywirusowy o nazwie Windows Defender, który jest idealny dla większości użytkowników. Jednak dobrym pomysłem jest zmiana nawyków związanych z cyberbezpieczeństwem, aby odzwierciedlić, o ile więcej złośliwego oprogramowania dla systemu Windows jest tam.

W szczególności dobrym pomysłem jest skanowanie każdego oprogramowania, które pobierasz z nieznanych źródeł. Sugerujemy użycie Wirus Suma dla małych aplikacji i narzędzi. Witryna sprawdza, czy nie ma ogromnej liczby silników wykrywających wirusy.

2. Odrób pracę domową przed zainstalowaniem aktualizacji

Nie ma prawdziwego powodu, aby odkładać aktualizacje systemu macOS. Ponieważ Apple kontroluje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, wiesz, że każda aktualizacja została przetestowana na komputerze identycznym z używanym przez Ciebie komputerem Mac.

Aktualizacje Windows Macos v2

To samo nie dotyczy systemu Windows, który jest platformą otwartą. Istnieje nieskończona liczba kombinacji sprzętowych dla komputerów z systemem Windows. Dlatego często zdarza się, że aktualizacje systemu Windows powodują problemy dla pewnego odsetka osób.

Z wyjątkiem aktualizacji zabezpieczeń zalecamy wstrzymanie się z instalowaniem głównych aktualizacji w systemie Windows przez dzień lub dwa, aby każdy poważny problem został zgłoszony. Gdy wiesz, że najnowsza aktualizacja systemu Windows nie zawiera żadnych niepokojących błędów, możesz ją zainstalować. Jak zawsze, upewnij się, że masz kopię zapasową najważniejszych danych.

3. Gdy masz wątpliwości, kliknij prawym przyciskiem myszy

Historycznie rzecz biorąc, macOS został zbudowany wokół idei jednoprzyciskowej myszy i chociaż nawet własne myszy i gładziki Apple mają funkcję kliknięcia prawym przyciskiem myszy, macOS nadal pokazuje tę spuściznę.

Menu systemu Windows Mac

W macOS musisz włączyć „alternatywne kliknięcie”, które jest domyślnie wyłączone. Dostęp do menu kontekstowych można uzyskać za pomocą Opcja lub Kontrola klawisze wraz z konwencjonalnym kliknięciem.

W systemie Windows te klawisze nie mają odpowiedników, więc jeśli kiedykolwiek zastanawiasz się, jak uzyskać dostęp do dodatkowych opcji, kliknij je prawym przyciskiem myszy. Istnieje duża szansa, że ​​pojawi się menu kontekstowe z funkcją, której szukasz.

Czytać  5 sposobów na zastosowanie korektora do muzyki w systemie macOS

4. Wirtualne pulpity obejmują wszystkie ekrany

W systemie macOS każdy wyświetlacz ma własne wirtualne pulpity, które mogą się zmieniać niezależnie od innych pulpitów. W systemie Windows każdy monitor ma ten sam pulpit. Po przejściu na inny pulpit wirtualny wszystkie ekrany zmieniają się jednocześnie.

Wirtualne komputery stacjonarne z systemem Windows Macos

Naciskać Wygrać + Patka aby wyświetlić „Widok zadań” i możesz przeciągać aplikacje na różne wirtualne pulpity. Nie jest tak elegancki jak macOS, ale jest funkcjonalny.

Jeśli masz określone aplikacje, na przykład Spotify, które chcesz zobaczyć na każdym wirtualnym pulpicie, kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację w „Widoku zadań” i wybierz opcję wyświetlania aplikacji na wszystkich komputerach.

5. Dzielenie ekranu za pomocą gestów

W systemie macOS musisz kliknąć i przytrzymać zielony przycisk „Zoom”, aby uzyskać dostęp do układu okna podzielonego ekranu. W systemie Windows po prostu chwyć okno za pasek tytułu i przesuń je do lewej lub prawej krawędzi pulpitu. Przeskoczy do pozycji podziału 50%. Dam ci również możliwość wybrania innego otwartego okna, aby wypełnić resztę ekranu.

Podzielony ekran systemu Windows Macos

W systemie Windows 11 możesz także najechać wskaźnikiem myszy na przycisk Maksymalizuj (który jest podobny do przycisku „Zoom”) w systemie MacOS i ułożyć okno w różne układy.

6. Musisz odinstalować aplikacje, a nie je usunąć

W macOS zarządzanie aplikacjami jest bardzo proste. Gdy instalujesz aplikację z pliku .dmg lub z App Store, trafia ona do folderu „Aplikacje” w „Finderze”. Jeśli chcesz usunąć aplikację, po prostu przeciągnij ją do „Kosza”.

Odinstalowywanie systemu Windows Macsv2

W systemie Windows nie można po prostu usunąć takiej aplikacji! Przede wszystkim aplikacje nie są skondensowane w jednym pakiecie. Istnieje plik wykonywalny wraz z licznymi plikami zasobów, których wymaga do uruchomienia. Windows ma również „Rejestr”, który rejestruje wszystkie aplikacje zainstalowane w systemie.

Musisz użyć programu dezinstalacyjnego dostarczonego z aplikacją, aby usunąć ją z komputera w czysty sposób. Wszystkie są zbierane w „Dodaj lub usuń program”, które można wyszukiwać bezpośrednio z „Menu Start”. Możesz także przejść do „Menu Start-> Ustawienia Cog-> Aplikacje-> Aplikacje i funkcje”.

W systemie macOS u góry ekranu znajduje się ujednolicony pasek menu, który zmienia się w zależności od aktywnego okna aplikacji. W systemie Windows każda aplikacja ma własny pasek menu, który porusza się wraz z oknem aplikacji.

Trzeba się do tego trochę przyzwyczaić, ale w pewnym sensie ma to więcej sensu niż podejście macOS.

8. Skróty klawiszowe Windows są warte poznania

Prawdopodobnie zauważyłeś już klawisz klawiatury z logo Windows. Naciśnięcie go otwiera menu Start, w którym możesz uzyskać dostęp do wszystkiego, czego nie ma na „pasku zadań”.

Ten mały klucz jest o wiele bardziej przydatny! Istnieje wiele przydatnych kombinacji klawiszy systemu Windows. Już omówiliśmy Wygrać + Patka dla „Widoku zadań” oto kilka dodatkowych świetnych:

  • Wygrać + mi – otwiera eksplorator plików (podobny do Findera).
  • Wygrać + D – wyświetla Twój pulpit.
  • Wygrać + Pauza – otwiera Właściwości systemu.
  • Wygrać + P – przełącza opcje wyświetlacza zewnętrznego.
  • Wygrać + L – blokuje komputer.
  • Wygrać + G – wyświetla pasek gier systemu Windows.
Czytać  3 sposoby naprawienia ostrzeżenia o baterii serwisowej na komputerze Mac

Jest ich znacznie więcej! Gdy już zapamiętasz te najbardziej przydatne, będziesz przeskakiwać przez Windows na samej pamięci mięśniowej.

9. Pasek zadań to (rodzaj) Twoja stacja dokująca

„Pasek zadań” zawiera „Obszar powiadomień” (gdzie znajdują się ikony zegara i stanu), a także przycisk „Start”. Może jednak działać podobnie do stacji dokującej macOS.

Pasek zadań systemu Windows Macos

Gdy aplikacja jest otwarta, pojawi się na „pasku zadań”. Jeśli chcesz uruchomić go z „paska zadań” w przyszłości, kliknij prawym przyciskiem myszy jego ikonę. Następnie wybierz „Przypnij do paska zadań”. Nawet gdy aplikacja jest zamknięta, jej ikona pozostanie i można jej użyć do uruchomienia aplikacji bez otwierania menu startowego.

10. Nie ma wbudowanego odpowiednika wehikułu czasu

Time Machine to jedna z najlepszych funkcji systemu macOS, oferująca szczegółowe, zintegrowane rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych. Chociaż system Windows ma przywracanie systemu, narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i oferuje płatną synchronizację kopii zapasowej OneDrive, nie ma bezpośredniego odpowiednika Time Machine.

Jeśli polegałeś na Time Machine na Macuwarto przyjrzeć się rozwiązaniom innych firm, aby uzyskać podobny poziom ochrony danych i wygody w systemie Windows.

11. Zawsze zapisuj kody błędów niebieskiego ekranu (i nie panikuj)

Ponieważ musi działać na tak wielu różnych konfiguracjach sprzętowych i używa sterowników od wielu producentów sprzętu, system Windows ma tendencję do częstszych awarii niż macOS. Najgorszy rodzaj ciężkiej awarii jest powszechnie określany jako BSoD (niebieski ekran śmierci), chociaż nie jest to oficjalne określenie.

Windows Macos Bsod

BSOD mogą być przerażające! Ale jeśli napotkasz jakiś błąd, zawsze dobrze jest zapisać wszelkie kody błędów. Możesz nawet zrobić zdjęcie ekranu smartfonem. Zwykle wystarczy szybkie wyszukiwanie w Internecie (lub na stronie Make Teach Easy), aby znaleźć listę typowych rozwiązań tego problemu.

Radość Windows

Chociaż fani systemu Windows lub macOS często mierzą ze sobą platformy, nowoczesne iteracje obu systemów mają ze sobą wiele wspólnego. W końcu zespoły programistów z każdej strony chętnie kopiują od siebie najlepsze innowacje.

Nauka systemu Windows jako użytkownik Maca może wydawać się stromą krzywą. Jednak gdy już przyjmiesz taki sposób myślenia o Windowsie, wszystko będzie się pięknie układać.

Wszystkie zrzuty ekranu: Sydney Butler.

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej