11 najlepszych poprawek dla aparatu Chromebooka nie działa

Chromebook Camera Not Working

Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której zbliża się ważna rozmowa wideo lub egzamin online, a aparat Chromebooka nagle przestaje działać. Niestety użytkownicy Chromebooków borykają się z różnymi problemami związanymi z aparatem.

Na przykład kamera nie chce się włączyć lub wyświetla czarny ekran. Podobnie niektórzy użytkownicy widzą błędy, takie jak „Nie znaleziono aparatu” i „Twój aparat jest obecnie niedostępny”. Co gorsza, inni zgłaszali, że widzieli czarny ekran z czerwonym światłem obok obiektywu aparatu. Jeśli masz podobne problemy, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, gdy przechodzimy przez różne sposoby naprawy niedziałającego aparatu Chromebooka.

1. Uruchom ponownie Chromebooka

Czasami drobny błąd w Chromebooku lub zablokowana aplikacja może powodować problemy z aparatem. Musisz więc rozpocząć proces rozwiązywania problemów, aby naprawić aparat Chromebooka, ponownie uruchamiając Chromebooka. Musisz jednak wyłączyć Chromebooka i włączyć go ponownie, zamiast po prostu zamykać jego pokrywę.

 1. Kliknij ikonę czasu w prawym dolnym rogu półki Chromebooka, aby otworzyć „Szybki panel”.
 2. Kliknij ikonę Zamknij, aby wyłączyć Chromebooka.
Wyłączanie Chromebooka
 1. Poczekaj kilka sekund, aż Chromebook całkowicie się wyłączy. Następnie włącz Chromebooka tak jak zwykle.

2. Sprawdź obiektyw aparatu

Jeśli widzisz rozmazany lub połowiczny obraz z aparatu Chromebooka, musisz sprawdzić, czy obiektyw aparatu nie jest zakryty niczym, np. osłoną ekranu, osłoną prywatności lub innym akcesorium. Powinieneś również spróbować wyczyścić kamerę miękką szmatką.

3. Poszukaj przełącznika prywatności

Niektóre Chromebooki, zwłaszcza od HP, są dostarczane z fizycznym przełącznikiem prywatności znajdującym się z jednej strony Chromebooka. Jeśli widzisz czerwone światło na obiektywie kamery internetowej Chromebooka, ten przełącznik prywatności musi być wyłączony na Twoim urządzeniu. Musisz przesunąć przełącznik, aby wyłączyć przełącznik prywatności.

4. Zresetuj sprzęt Chromebooka

Normalny proces ponownego uruchamiania naprawia głównie problemy z oprogramowaniem. Jeśli kiedykolwiek wystąpi problem sprzętowy na Chromebooku, taki jak niedziałający touchpad, klawiatura lub aparat, musisz spróbować zresetować sprzęt Chromebooka. Nie martw się, ponieważ nie spowoduje to usunięcia Twoich plików z Chromebooka.

Wykonaj poniższe czynności, które obejmują klawisze zasilania i odświeżania, aby zresetować sprzęt.

 1. Najpierw musisz wyłączyć Chromebooka. W tym celu kliknij ikonę czasu na półce i naciśnij ikonę Wyłącz.
Wyłączanie Chromebooka
 1. Następnie musisz włączyć Chromebooka. W tym celu naciśnij i przytrzymaj klawisz Odśwież i jednocześnie naciśnij klawisz zasilania.
 2. Po uruchomieniu Chromebooka zwolnij klawisz Odśwież.

5. Zaktualizuj swoją przeglądarkę Chrome

Aktualizacja przeglądarki Chrome wydaje się również naprawiać aparat, który nie działa na Chromebooku. Dzieje się tak z powodu błędów w przeglądarce Chrome, które są naprawiane przez jej aktualizację.

 1. Otwórz przeglądarkę Chrome na swoim Chromebooku.
 2. Kliknij ikonę z trzema kropkami u góry i przejdź do „Pomoc → O Google Chrome” z menu.
Chromebook Informacje o Chrome
 1. Przeglądarka Chrome automatycznie zacznie szukać aktualizacji. Kliknij przycisk Uruchom ponownie, gdy przeglądarka Chrome zakończy aktualizację.
Ponowne uruchomienie Chromebooka

6. Zaktualizuj system operacyjny Chromebooka

Często aparat Chromebooka przestaje działać z powodu błędu w systemie operacyjnym Chrome. Aby rozwiązać takie problemy, musisz regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji i aktualizować system operacyjny Chrome.

 1. Kliknij ikonę czasu na dole i naciśnij ikonę Ustawienia w systemie operacyjnym Chrome.
Uruchamianie ustawień Chromebooka
 1. W Ustawieniach kliknij „O systemie operacyjnym Chrome” na dole.
 2. Sprawdź przycisk „Sprawdź aktualizacje”. Twoje urządzenie zacznie szukać aktualizacji. Zainstaluj aktualizację, jeśli jest dostępna.
Aktualizacja Chromebooka

7. Użyj aparatu w innej aplikacji

Jeśli aparat na Chromebooku nie działa w jednej aplikacji, spróbuj użyć go w innej aplikacji niż ta, której zwykle używasz. Jeśli aparat działa poprawnie w innych aplikacjach, spróbuj zaktualizować aplikację, która sprawia problemy. Następnie uruchom ponownie Chromebooka. Po ponownym uruchomieniu spróbuj ponownie użyć aparatu w problematycznej aplikacji. Jeśli problem będzie się powtarzał, musisz ponownie zainstalować wspomnianą aplikację.

Czytać  9 wskazówek dotyczących używania i dostosowywania półki na Chromebooka

Wskazówka dla profesjonalistów: Jeśli próbujesz używać aparatu jednocześnie w dwóch aplikacjach, to nie zadziała. Musisz zamknąć inne aplikacje uzyskujące dostęp do zasobu aparatu na Twoim Chromebooku.

8. Sprawdź ustawienia aparatu w Chrome

Korzystanie z odpowiednich ustawień aparatu w Chrome jest niezbędne do prawidłowego działania aparatu na Twoim urządzeniu.

 1. W Chrome kliknij ikonę z trzema kropkami u góry i przejdź do Ustawień.
Ustawienia Chromebooka Chrome
 1. Kliknij „Prywatność i bezpieczeństwo” na lewym pasku bocznym.
 2. Przejdź do „Ustawienia witryny” w prawym panelu.
Ustawienia witryny Chrome na Chromebooku
 1. Przewiń w dół i kliknij Aparat w sekcji Uprawnienia.
Chromebook Ustawienia witryny Chrome Aparat
 1. Teraz musisz sprawdzić różne ustawienia aparatu.
 • Po pierwsze, jeśli masz wiele kamer na swoim Chromebooku, upewnij się, że w polu rozwijanym jest wybrana właściwa.
 • Następnie zaznacz opcję „Witryny mogą prosić o użycie aparatu”.
 • Przewiń trochę w dół i upewnij się, że witryna, na której próbujesz uzyskać dostęp do aparatu, nie znajduje się na liście „Nie wolno używać aparatu”.
Chromebook Chrome Ustawienia witryny Aparat Wybierz

9. Przyznaj uprawnienia do aparatu w Chrome

Po skonfigurowaniu odpowiednich ustawień aparatu w powyższej metodzie musisz upewnić się, że przyznałeś uprawnienia aparatu nowym witrynom w przeglądarce Chrome, które chcą uzyskać dostęp do aparatu.

 1. Otwórz żądaną witrynę w Chrome.
 2. Kliknij ikonę kłódki znajdującą się przed adresem URL witryny na pasku adresu i włącz przełącznik obok kamery.
Chromebook Uprawnienie witryny Chrome

10. Zresetuj przeglądarkę Chrome

Wiele razy aparat Chromebooka mógł przestać działać z powodu problemu z pamięcią podręczną w Chrome lub z powodu zainstalowanego rozszerzenia. Możesz uruchomić aparat, resetując Chrome. Spowoduje to zresetowanie strony startowej, wyszukiwarki, przypiętych kart, strony nowej karty, wyłączenie rozszerzeń i wyczyszczenie danych tymczasowych.

 1. Otwórz Ustawienia w Chrome, klikając ikonę z trzema kropkami u góry.
Ustawienia Chromebooka Chrome
 1. Kliknij Zaawansowane na lewym pasku bocznym, aby go rozwinąć.
 2. Następnie kliknij „Zresetuj ustawienia”.
 3. Kliknij „Przywróć ustawienia do ich oryginalnych wartości domyślnych”.
Resetowanie Chromebooka Chrome
 1. Pojawi się wyskakujące okienko z potwierdzeniem. Kliknij „Zresetuj ustawienia”.
Chromebook Chrome Reset Potwierdź

11. Zresetuj Chromebooka

Na koniec, jeśli nic nie naprawi aparatu, spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne Chromebooka. Zgodnie z oczekiwaniami usunie wszystkie informacje z Chromebooka. Dlatego przed sformatowaniem Chromebooka utwórz kopię zapasową danych.

 1. Otwórz Ustawienia na swoim Chromebooku.
 2. Rozwiń opcję Zaawansowane i kliknij „Zresetuj ustawienia”.
 3. Następnie kliknij przycisk Resetuj obok Powerwash. Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy podczas resetowania Chromebooka, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak umyć Chromebooka powerwash jak profesjonalista.
Powerwash na Chromebooku

Często Zadawane Pytania

Jak sprawdzić, czy aparat mojego Chromebooka nie działa, to problem sprzętowy?

Jeśli powyższe metody nie pomogą w rozwiązaniu problemu z aparatem na Chromebooku, może to być problem sprzętowy. Musisz skontaktować się z producentem, aby zgłosić roszczenie gwarancyjne, jeśli dotyczy. Jednak zanim to zrobisz, powinieneś zapytać swoją szkołę o kamerę, ponieważ wiele szkół blokuje kamerę ze względu na ochronę prywatności.

Czytać  Jak bezpłatnie korzystać z pakietu Microsoft Office na Chromebooku

Jak korzystać z zewnętrznej kamery/kamery z Chromebookiem?

Podłącz kamerę zewnętrzną do Chromebooka kablem USB. Następnie uruchom przeglądarkę Chrome i otwórz jej Ustawienia. Przejdź do „Bezpieczeństwo i prywatność → Ustawienia witryny → Aparat”. Wybierz kamerę zewnętrzną z listy rozwijanej. Ewentualnie, jeśli ta metoda nie działa, otwórz aplikację Aparat na Chromebooku. Kliknij ikonę Przełącz kamerę (wygląda jak ikona odświeżania) i wybierz kamerę zewnętrzną. Pamiętaj, że ta ikona pojawia się tylko wtedy, gdy podłączona jest kamera zewnętrzna lub Twój Chromebook ma 2 wbudowane kamery.

Czy możesz robić zdjęcia aparatem Chromebooka?

Tak, możesz robić zdjęcia za pomocą wstępnie zainstalowanej aplikacji Aparat na swoim Chromebooku. Otwórz aplikację Aparat i naciśnij przycisk Przechwyć (białe kółko) na ekranie.

Czy ten artykuł jest przydatny?

Zapisz się do naszego newslettera!

Nasze najnowsze samouczki dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej